Ponadczasowe lampy wiszące do pokoju dziecięcego

Ponadczasowe lampy wiszące do pokoju dziecięcego

Pokój dziecięcy pełni wiele różnych funkcji: czasem jest salą zabaw, czasem sypialnią, czasem domowym biurem małego naukowca. Warto więc urządzić go tak, by bez przeszkód spełniał swoje zadania. Dużą rolę odgrywa tu prawidłowe oświetlenie. Jak je zaprojektować? Oto kilka wskazówek.

Światło sufitowe to podstawa oświetlenia pokoju dziecięcego

Pokój dziecięcy dzieli się na kilka stref, w zależności od tego, do czego służą. Początkowo największą z nich będzie przestrzeń do zabawy, która potrzebuje dużo rozproszonego światła z sufitu. Z wiekem trochę się to zacznie zmieniać, ale i tak górne światło będzie pełniło najważniejsze funkcje: oświetli równomiernie cały pokój, przez co przyda się na czas spotkań towarzyskich czy sprzątania.

Górne światło powinno być jasne, choć o ciepłej barwie, do tego równomiernie rozproszone po całej przestrzeni pokoju. Można tu wybrać jedną lampę z transparentnym kloszem, albo przeciwnie, kilka źródeł punktowych.

Wzory typowo dziecięce

Spośród lamp wiszących Sollux do pokoju dziecięcego wciąż bardzo chętnie wybierane są te, które mają na kloszu nadrukowane rozmaite wzory. Mogą to być zwierzątka, postacie z bajek czy nawet piłki. Wszystko to, czym dzieci się interesują i co chętnie będą oglądały we własnym pokoju. Zaletą takich wzorów są żywe kolory oraz postacie wpływające pozytywnie na rozwój wyobraźni malucha.

Neutralny design

Dzieci jednak szybko rosną i zmieniają się ich upodobania. Biorąc to pod uwagę, można wybrać jako lampę wiszącą jakiś ponadczasowy, neutralny design. Wzory dziecięce znajdą się wówczas na mniejszych lampkach lub innych dekoracjach, a minimalistyczne oświetlenie główne będzie towarzyszyło dziecku nawet w wieku nastoletnim, bez konieczności wymiany. Tego typu lampy można dopasować do wystroju całego mieszkania.

Wybór tutaj jest duży: od kolorowych lamp bez klosza po szklane kule: białe i w różnokolorowe (otwarte lub zamknięte u dołu). Warto pamiętać, że prostota jest piękna i nie nudzi się z upływem lat.

Co jeszcze uwzględnić planując oświetlenie sufitowe

W pokoju dziecięcym warto zwrócić też uwagę na wysokość zamontowania wyłącznika. Dobrze, żeby był dostępny dla dziecka, ale również wygodny do sięgania dla dorosłego. Około 120-130cm nad podłogą to rozwiązanie optymalne.

Coraz większe znaczenie ma również kwestia oszczędności energii. Warto zainwestować w energooszczędne żarówki LED. Mają one tę dodatkową cechę, że nie nagrzewają się, nie stanowią więc zagrożenia dla malucha. Do oświetlenia sufitowego należy wybrać żarówkę dającą światło ciepłe.

Inne źródła światła w pokoju dziecięcym

W pokoju dziecięcym poza rozproszonym światłem górnym będzie potrzeba jeszcze kilku punktów świetlnych. Warto pamiętać o delikatnej nastrojowej lampce w okolicach łóżka czy solidnej lampce na biurko dającej zimne światło sprzyjające skupieniu.

Podsumowanie

Planując oświetlenie pokoju dziecięcego warto wziąć pod uwagę nie tylko wiek i gust dziecka, ale również jego zmieniające się preferencje. Dobrze jest jednak postawić na lampy starannie wykonane oraz na nowoczesny design, który długo jeszcze będzie cieszył oko. Nie należy też zapomnieć o dobraniu żarówki z odpowiednią barwą światła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like