Hygge - filozofia urządzania wnętrz

Hygge – filozofia urządzania wnętrz

Człowiek dąży do szczęścia i harmonii. Na szczęście, poczucie życiowego spełnienia wpływa wiele czynników również urządzenie domu. Najlepiej wiedzą o tym Duńczycy, którzy w wielu badaniach okazują się  jednym z najszczęśliwszych narodów świata. Wyprzedzają ich tylko Finowie, co jest dość zaskakujące. Kraje skandynawskie mają dość specyficzny klimat, cechujący się chłodem i niedoborem światła słonecznego. Mimo tak trudnych warunków pogodowych właśnie Finowie i Duńczycy deklarują najwyższy poziom zadowolenia z życia. W Danii rozwinęła się wręcz cała filozofia z tym związana, nazywana hygge.

Dom -przytulną ostoją

Hygge to  pewna koncepcja i podejście do życia. Bazuje  na przytulności i bezpieczeństwie. Choć za oknem panować mogą mrozy i szaruga, dom pozostaje miłą i przytulną ostoją, w której można czuć się swobodnie i wygodnie. Koncepcja hygge wiąże się ze sposobem urządzania wnętrz. Do domu należy wracać z ogromną przyjemnością. W hygge ważna jest umiejętność czerpania przyjemności z małych rzeczy. To koncepcja życiowa i wnętrzarska, która pozwala odetchnąć od współczesnego, szybkiego, stresującego i nerwowego świata Powrót do domu urządzonego w stylu hygge to prawdziwa przyjemność, a spędzanie w nim czasu to  świadomy i chętny wybór.  Wnętrze zaprojektowane jest z dbałością o komfort użytkowników. Dlatego nie ma w nim miejsca na niewygodne meble, czy dodatki, których nie można funkcjonalnie wykorzystać.  Domowa przestrzeń ma sprzyjać relaksującym chwilom. Stąd też zamiłowanie do  miękkich tekstyliów, pledów i dywaników. Salon meblowy Warszawa oferuje miękkie,  pufy kanapy, które idealnie wpiszą się w założenia filozofii hygge. 

Spokojne kolory i naturalne materiały

Przytulny dom tworzą jasne wnętrza i naturalne materiały. Styl hygge bazuje na estetyce skandynawskiej (pochodzi z tamtego regionu Europy). We  wnętrzach cenione są jasne kolory: biel, krem, odcienie  drewna, szarość i barwy ziemi. Takie barwy są harmonijne, spokojne i pozwalają stworzyć miłą i bardzo przytulną przestrzeń. Szczęście w filozofii hygge polega także na przebywaniu blisko natury, dlatego w pomieszczeniach dominuje drewno i naturalne tkaniny, np.: len, bawełna i wełna. Ciekawe, a jednocześnie proste w formie drewniane meble oferuje salon meblowy Poznań, specjalizujący się w aranżacjach inspirowanych stylami skandynawskimi.

Światło i dekoracje w stylu hygge

Duża ilość światła  poprawia nastrój i sprawia, że mieszkanie wydają się przytulniejsze. Wnętrza hygge są świetnie doświetlone naturalnym światłem dziennym, którego uzupełnieniem jest światło sztuczne.  Królami salonu lampy i lampki. Zaleca się również  korzystanie z lampionów i świeczników. Styl hygge dopuszcza więcej dekoracji niż minimalizm. Wazony, lampiony, świeczki, książki, to wszystko dodaje wnętrzu przytulności i sprzyja odprężeniu. Nie wolno przesadzić z ilością dekoracji, bo pokój stanie się przytłaczający. Wnętrze hygge jest wygodne, przyjemne dla oka, bliskie naturze i wspaniale wpływa na samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like