Hygge - filozofia urządzania wnętrz

Hygge – filozofia urządzania wnętrz

Człowiek dąży do szczęścia i harmonii. Na szczęście, poczucie życiowego spełnienia wpływa wiele czynników również urządzenie domu. Najlepiej wiedzą o tym Duńczycy, którzy w wielu badaniach okazują się  jednym z najszczęśliwszych narodów świata. Wyprzedzają ich tylko Finowie, co jest dość zaskakujące. Kraje skandynawskie mają dość specyficzny klimat, cechujący się chłodem i niedoborem światła słonecznego. Mimo tak trudnych warunków pogodowych właśnie Finowie i Duńczycy deklarują najwyższy poziom zadowolenia z życia. W Danii rozwinęła się wręcz cała filozofia z tym związana, nazywana hygge.

Dom -przytulną ostoją

Hygge to  pewna koncepcja i podejście do życia. Bazuje  na przytulności i bezpieczeństwie. Choć za oknem panować mogą mrozy i szaruga, dom pozostaje miłą i przytulną ostoją, w której można czuć się swobodnie i wygodnie. Koncepcja hygge wiąże się ze sposobem urządzania wnętrz. Do domu należy wracać z ogromną przyjemnością. W hygge ważna jest umiejętność czerpania przyjemności z małych rzeczy. To koncepcja życiowa i wnętrzarska, która pozwala odetchnąć od współczesnego, szybkiego, stresującego i nerwowego świata Powrót do domu urządzonego w stylu hygge to prawdziwa przyjemność, a spędzanie w nim czasu to  świadomy i chętny wybór.  Wnętrze zaprojektowane jest z dbałością o komfort użytkowników. Dlatego nie ma w nim miejsca na niewygodne meble, czy dodatki, których nie można funkcjonalnie wykorzystać.  Domowa przestrzeń ma sprzyjać relaksującym chwilom. Stąd też zamiłowanie do  miękkich tekstyliów, pledów i dywaników. Salon meblowy Warszawa oferuje miękkie,  pufy kanapy, które idealnie wpiszą się w założenia filozofii hygge. 

Spokojne kolory i naturalne materiały

Przytulny dom tworzą jasne wnętrza i naturalne materiały. Styl hygge bazuje na estetyce skandynawskiej (pochodzi z tamtego regionu Europy). We  wnętrzach cenione są jasne kolory: biel, krem, odcienie  drewna, szarość i barwy ziemi. Takie barwy są harmonijne, spokojne i pozwalają stworzyć miłą i bardzo przytulną przestrzeń. Szczęście w filozofii hygge polega także na przebywaniu blisko natury, dlatego w pomieszczeniach dominuje drewno i naturalne tkaniny, np.: len, bawełna i wełna. Ciekawe, a jednocześnie proste w formie drewniane meble oferuje salon meblowy Poznań, specjalizujący się w aranżacjach inspirowanych stylami skandynawskimi.

Światło i dekoracje w stylu hygge

Duża ilość światła  poprawia nastrój i sprawia, że mieszkanie wydają się przytulniejsze. Wnętrza hygge są świetnie doświetlone naturalnym światłem dziennym, którego uzupełnieniem jest światło sztuczne.  Królami salonu lampy i lampki. Zaleca się również  korzystanie z lampionów i świeczników. Styl hygge dopuszcza więcej dekoracji niż minimalizm. Wazony, lampiony, świeczki, książki, to wszystko dodaje wnętrzu przytulności i sprzyja odprężeniu. Nie wolno przesadzić z ilością dekoracji, bo pokój stanie się przytłaczający. Wnętrze hygge jest wygodne, przyjemne dla oka, bliskie naturze i wspaniale wpływa na samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Zasady urządzania małych apartamentów

W ciągu kilku miesięcy, ceny mieszkań drastycznie wzrosły, coraz mniej osób może sobie pozwolić na zakup apartamentu. Zaciągnięcie kredytu również jest znacznie mniej dostępne, przez co własne mieszkanie staje się…
View Post