O oświetleniu podjazdu najlepiej myśleć już na etapie budowy domu lub projektowania ogrodu. Niestety wiele osób bagatelizuje tę kwestię, zapominając, że montaż lamp wiąże się z koniecznością prowadzenia podziemnej instalacji elektrycznej, a więc i kopaniem. Warto pochylić się nad projektem, bo nowoczesne oświetlenie podjazdu pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale i praktyczną. Światło przed domem podnosi bezpieczeństwo jego mieszkańców oraz ułatwia poruszania się po posesji – zarówno pieszo, jak i samochodem. Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, planując oświetlenie podjazdu oraz jaki rodzaj lamp zastosować? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!
Na co zwrócić uwagę, wybierając lampy do oświetlenia podjazdu?
Jak łatwo się domyślić, lampy do oświetlenia podjazdu muszą być znacznie bardziej wytrzymałe od tych stosowanych w domu. Warto więc stawiać na oprawy przeznaczone do użytku zewnętrznego z klasą szczelności na poziomie IP67, które są odporne na kaprysy pogody, takie jak opady deszczu i śniegu, nagłe zmiany temperatur czy wiatr. Nowoczesne oświetlenie podjazdu powinno być zintegrowane z czujnikiem ruchu. Takie rozwiązanie jest równocześnie ekonomiczne i praktyczne, gdyż lampy włączają się automatycznie tylko wtedy, gdy są potrzebne. Rozmieszczenie lamp na podjeździe będzie zależeć od ich mocy, wysokości oraz obszaru, który chcemy oświetlić. Kręgi światła powinny na siebie nachodzić, aby uniknąć powstania zacienionych stref.
Oświetlenie podjazdu najlepiej zaplanować na etapie budowy domu. Jego montaż wiąże się z koniecznością ciągnięcia instalacji elektrycznej pod ziemią, a po co rozbierać świeżo ułożoną kostkę brukową lub niszczyć świeżo posiany trawnik? Lampy ogrodowe warto podłączyć do obwodu niezależnego od domowej instalacji i dla własnego bezpieczeństwa wyposażyć go w wyłączniki przeciwporażeniowy i instalacyjny. Aby uniknąć kopania, można sięgnąć po lampy solarne, które są dostępne w przystępnej cenie. Dają one jednak zdecydowanie słabsze światło, a do tego mogą zawodzić zwłaszcza wtedy, gdy najbardziej ich potrzebujemy, czyli w pochmurne, bezsłoneczne dni.
Oświetlenie podjazdu najazdowe
Oprawy najazdowe to nic innego jak lampy do oświetlenia podjazdu wpuszczane bezpośrednio w grunt – kostkę brukową lub trawnik. Ich ogromną zaletą, jest to, że praktycznie w ogóle nie zajmują miejsca, gdyż klosz osłaniający źródło światła najczęściej nie wystaje ponad poziom podłoża. Oświetlenie najazdowe można więc zastosować nawet na bardzo małym podjeździe oraz wykorzystać do wyznaczenia innych ciągów komunikacyjnych na terenie posesji. Większość opraw gruntowych bazuje na energooszczędnej technologii LED. Mogą mieć kształt kwadratowy albo okrągły i najczęściej montuje się je w równych odstępach po obu stronach podjazdu czy chodnika. Ze względu na swój minimalistyczny charakter sprawdzą się zarówno w nowoczesnym, jak i tradycyjnym ogrodzie. W dzień nie rzucają się w oczy, a po zapadnięciu zmroku tworzą efektowne kompozycje świetlne.
Stojące lampy do oświetlenia podjazdu
Do oświetlenia podjazdu często stosuje się również stojące lampy ogrodowe, które są dodatkowo efektowną ozdobą posesji. Ich światło nie tylko pomaga znaleźć drogę po zapadnięciu zmroku, ale i podkreśla piękno roślin, elewacji domu oraz małej architektury. Lampy ogrodowe przyjmują najróżniejsze formy i powstają z różnorodnych materiałów. Osobom, które preferują nowoczesne oświetlenie podjazdu, polecamy minimalistyczne słupki, takie jak lampy z serii Bridge i Utrecht marki Philips albo Lillesand i Stavanger Norlys. Z kolei w tradycyjnym ogrodzie najlepiej sprawdzą się lampy stylizowane na ozdobne latarenki, np. Bolonia Norlys albo Alpenglow Philips. Przy wyborze lamp stojących do oświetlenia podjazdu warto zwrócić uwagę na ich wysokość. Aby nie oślepiać kierowcy samochodu, słupki powinny mieć około 50 cm wysokości lub wytwarzać rozproszone światło.
Estetyczne i trwałe lampy do oświetlenia podjazdu – najazdowe, stojące i solarne – znajdziesz na karel2.pl.
Źródło zdjęć: karel2.pl, shutterstock.com