Podziemne zbiorniki na deszczówkę

Podziemne zbiorniki na deszczówkę

Obecnie poprzez wody opadowe lub roztopowe definiuje się wody będące skutkiem opadów atmosferycznych.  Do 2017 roku uznawano je za ścieki. Woda opadowa dosłownie spada z nieba i dlatego bardzo ważne jest jej zbieranie i przechowywanie. Zagospodarowanie deszczówki daje szereg korzyści – jest ekologiczne i ekonomiczne.  Alternatywne pozyskanie wody to mniejsze zużycie wody z wodociągu.  Bardzo wydajnym systemem przechowywania wody są podziemne zbiorniki na deszczówkę.

Zalety wykorzystywania deszczówki

Woda opadowa to nie żaden ściek, tylko wartościowa woda, która ma o wiele lepsze właściwości niż  kranówka. Pozyskiwanie wody deszczowej i przechowywanie jej w podziemnych zbiornikach na wodę jest alternatywą wobec wody wodociągowej. Jest niezmiernie ważne w okresie wiosenno-letnim, kiedy zużywa się więcej wody. Udowodniono naukowo, że rośliny doniczkowe i iglaki zdecydowanie lepiej przyswajają wodę deszczową niż chlorowaną z wodociągów, a najlepszym sposobem ich podlewania jest woda opadowa. Idealnie nadaje się do oczek wodnych, prac porządkowych, np.: do mycia samochodu lub sprzątania w domu (mycie okien, podłóg, rolet). Jest powszechnie wykorzystywana do spłukiwania toalet i można jej używać do prania ubrań. W jej składzie chemicznym brakuje magnezu, potasu i chloru, jest miękka. Dlatego nie ma potrzeby dodawania środków zmiękczających do prania. Woda opadowa nie prowadzi do osadzania się kamienia w pralce, więc nie niszczy tego ważnego w gospodarstwie domowym urządzenia. Polepsza wegetację roślin.

Cel instalowania podziemnych zbiorników na deszczówkę

Woda deszczowa do prawdziwy i darmowy skarb. Wystarczy ją zbierać i przechowywać. Zbiorniki podziemne na wodę deszczową instaluje się w celu wykorzystania deszczówki dla domu, ogrodu lub wstępnej retencji, co zabezpiecza posesję  przed zalaniem. Gminy i miasta mają programy refundacji kosztów założenia zbiorników podziemnych na deszczówkę. Warto starać o dotację, ponieważ umiejętne gospodarowanie deszczówką pozwala zaoszczędzić do 50% ceny za wodą, jaką płaci się wodociągom. Zbiorniki na wodę to jedno z lepszych rozwiązań dla każdego, kto umiejętnie zarządzać domowym budżetem.

Dobieranie zbiorników na deszczówkę

Pojemność zbiornika na deszczówkę należy wybierać poprzez obliczenie powierzchni zlewni, dopasowanie odpowiedniego współczynnika spływu oraz uwzględnienie wielkości opadów na danym terenie. Brzmi to skomplikowanie, ale na szczęście można skorzystać z kalkulatora doboru pojemności, który wyliczy możliwy uzysk wody deszczowej. Kolejnym aspektem ważnym przy wyborze podziemnego pojemnika na deszczówkę znajomość rodzaju gleby i informacja o poziomie wód gruntowych.

Woda deszczowa jest darmowa, a do tego nie zawiera chloru. Może być wykorzystywana w wielu sytuacjach. Podlewanie trawnika latem to ogromne koszty, które można zmniejszyć, gromadząc wodę deszczową w odpowiednich pojemnikach. Marnowanie wody przy obecnym kryzysie klimatycznym nie służy człowiekowi i środowisku.

Więcej na: https://aquatechnika.com.pl/pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Wybór odpowiednich płytek do łazienki

Urządzając przestrzeń łazienkową, jednym z kluczowych elementów jest wybór odpowiednich płytek do takiego właśnie wnętrza. Zupełnie inne należy wybrać na podłogę, inne z kolei należy zamontować na ścianach. Oczywiście wybór…
View Post

Jak odpowiednio prać dywany?

Zastanawiasz się, jak skutecznie wyprać dywany? Przeczytaj poniższy wpis, aby dowiedzieć się m.in. na co zwrócić uwagę przy praniu oraz kiedy pomocna okaże się pralnia dywanów.  Jak prawidłowo wyprać dywan? Prawidłowe pranie…
View Post