Czy naturalne znaczy lepsze? Poznaj produkty, w które warto inwestować, ale i te, których warto się wystrzegać

Czy naturalne znaczy lepsze? Poznaj produkty, w które warto inwestować, ale i te, których warto się wystrzegać

Przygotowując się do remontu czy to mieszkania czy elewacji domu stajemy przed dylematem jakie materiały wybrać – naturalne czy syntetyczne. Jest wielu zwolenników i jednych i drugich. My dziś spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy naturalne zawsze znaczy lepsze?

Korek do wykończenia ścian i podłóg

Jednym z materiałów do wykończenia ścian i podłóg jest korek powstały z zebranej kory drzewnej. Co ciekawe proces produkcji nie powoduje degradacji środowiska naturalnego, gdyż pozyskiwana jest jedynie kora, która jest dla drzew, jak naskórek dla skóry, tzn. odradza się. Zatem takie drzewo może w dalszym ciągu żyć. Wielu zwolenników ekologicznych rozwiązań decyduje się na podłogi i ściany korkowe. Przede wszystkim doskonale izolują ciepło, a także izolują przed hałasem. Są również ciche i nie wymagają skomplikowanej konserwacji. Stosuje się tu jedynie impregnację woskiem. Podłogi korkowe są odporne na wchłanianie wilgoci, dlatego łatwo się je czyści. W jakie materiału warto jeszcze inwestować?

Wybór kamienia naturalnego na elewację i do domu

Jednym z bardziej uniwersalnych materiałów są kamienie naturalne. Występują w różnych rozmiarach, a z najpopularniejszych można wymienić granit, marmur, a także łupek kwarcowy czy trawertyn. Kamień naturalny jest doskonałym izolatorem, dlatego nadaje się jako okładzina ścienna. Oczywiście większe kamienie należy montować na kotwach mocujących, a ponadto konieczne jest obliczenie możliwości obciążenia ściany nośnej. Kamienie naturalne doskonale oddają ciepło, dlatego świetnie nadają się w domach, gdzie stosowane są systemy ogrzewania podłogowego. Co niezwykle istotne taki materiał daje również uczucie chłodu w miesiącach letnich, gdyż posadzka jest naturalnie zimna. Szeroki wybór kamieni naturalnych można znaleźć w sklepie klink.pl.

Drewno naturalne – kiedy warto, a kiedy nie warto go stosować?

Panele drewniane i parkiety są ciągle popularne i ponadczasowe. Oczywiście tego typu podłoga wymaga sporo zabiegów pielęgnacyjnych. Konieczna jest okresowa impregnacja, a dodatkowo również cyklinowanie czy woskowanie. Panele drewniane mogą mieć sporo słojów i sęków, które dodają podłodze nietuzinkowego i oryginalnego charakteru. Trzeba jednak pamiętać, by wybierać pierwszogatunkowe drewno naturalne. Tańsze odmiany mogą niższych klas obarczone są wadami, co sprawia, że są bardziej nasiąkliwe. Oczywiście tam, gdzie podłoga narażona jest na znaczne zanieczyszczenie nie poleca się stosowania drewna, lepiej zdecydować się na łatwiejszy w czyszczeniu kamień albo korek, czy też płytki ceramiczne, np. gres podłogowy.

Naturalne czy sztuczne – jakie materiały wybierać?

Oczywiście dla zwolenników materiałów naturalnych będą one jedyną możliwą opcją. Materiały sztuczne takie jak choćby boazeria angielska, żywica poliestrowa i epoksydowa czy panele lvt mogą być równie trwałe. Ich niewątpliwą zaletą jest brak konieczności impregnacji, a wadą to, że mogą być recyklingowane, ale nie są biodegradowalne. Niektóre materiały sztuczne, takie jak posadzki z żywiczne trudno się wykonuje, co także dla wielu osób jest zniechęcające. Inne, jak panele lvt są bardzo łatwe w użyciu i nie wymagają stosowania fug. Są także dobrymi izolatorami, a ponadto zapewniają ciche użytkowanie. Wadą tego rodzaju rozwiązania jest konieczność sezonowania przed montażem, a ponadto fakt wysokiej ceny, która dla wielu osób ma kluczowe znaczenie. Jeśli chodzi o kolorystykę materiałów sztucznych to jest ona bardzo bogata i naśladuje rysunek naturalnych struktur. Jest jednak jedno, ale a mianowicie to, że wszystkie płytki są identyczne, zatem nie uzyska się naturalnego, niepowtarzalnego efektu, gdzie nie ma dwóch identycznych płyt czy paneli.

Zatem wybór pomiędzy materiałami naturalnymi i sztucznymi pozostaje otwarty. Przez wzgląd na środowisko naturalne warto wybierać te, które nie powodują jego degradacji. Nie warto wybierać produktów niskiej klasy, gdyż ich trwałość i odporność na niekorzystne czynniki jest mniejsza. Dotyczy to zarówno materiałów naturalnych, jak i sztucznych i warto o tym pamiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Jak urządzić pokój dla dziecka ?

Aranżacja pokoju dziecka to zdecydowanie zadanie, które wymaga przemyślenia oraz zastosowania funkcjonalnych rozwiązań. Chcąc stworzyć wnętrze przyjazne dziecku trzeba zastosować odpowiednie meble, zadbać o oświetlenie. Musimy zaaranżować miejsce do nauki…
View Post

Czym się charakteryzuje zamek Tedee by Gerda?

Zamek Tedee (posiadający atestowaną wkładkę GERDA) został stworzony przez zespół wysoce wykwalifikowanych oraz doświadczonych inżynierów. Celem jego powstania jest nie tylko ułatwienie ludziom codziennego funkcjonowania, ale także znaczące zwiększenie poziomu…
View Post