Jak zamontować umywalkę nablatową?

Jak zamontować umywalkę nablatową?

Umywalka jest niezbędnym elementem wyposażenia w każdej łazience. Coraz więcej osób decyduje się na nowoczesne, odznaczające się dużymi walorami estetycznymi umywalki nablatowe. W jaki sposób poprawnie je zamontować?

Zlew nablatowy a wystrój łazienki

Umywalka na blacie daje wiele możliwości aranżacyjnych. Na ogół montuje się ją na szafce łazienkowej. Umywalka na blacie może tworzyć z szafką komplet, ale oba produkty można nabyć także oddzielnie. Pierwsza możliwość skraca i ułatwia proces zakupu, ale daje nieco mniej możliwości wyboru. Osoby, które chcą stworzyć łazienkę idealnie dopasowaną do swojego gustu, mogą kupić oddzielnie szafkę i umywalkę. Decydując się na to drugie rozwiązanie, należy jednak pamiętać, że umywalka nablatowa jest stosunkowo ciężka. Dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej należy sprawdzić, czy na pewno wybrana szafka łazienkowa utrzyma jej ciężar. Innym rozwiązaniem jest montaż umywalki na blacie. Blat pod umywalką może być wykonany z bardzo różnych materiałów takich jak drewno egzotyczne, szkło, ceramika lub kamień naturalny.

Montaż umywalki na blacie

Zlew nablatowy wymaga w pierwszej kolejności wykonania otworu, który jest niezbędny do podłączenia. Aby zrobić to dokładnie i prawidłowo, najprościej jest umieścić zlew lub umywalkę na blacie i przy pomocy ołówka zaznaczyć miejsce wycięcia otworu. W drewnianym blacie do wykonania otworu należy użyć wiertnicy lub wyrzynarki do drewna. W blatach z konglomeratu czy kamienia naturalnego otwór wykonuje się diamentowym wiertłem. Należy też pamiętać o otworach na baterię. Są one jednak potrzebne tylko w przypadku baterii stojącej, którą montuje się także na blacie. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie blatu pod umywalką. Niezbędny do tego jest silikon.

Na zakupach należy pamiętać o wybraniu produktu przeznaczonego do stosowania w łazienkach, który odznacza się wysoką odpornością na wilgoć. Silikon należy nanieść na krawędzie umywalki i umieścić ją na blacie lub szafce. Nadmiar trzeba zebrać wilgotną ściereczką. Przed przystąpieniem do dalszych prac należy odczekać dwadzieścia cztery godziny. Silikon musi bowiem mieć czas się związać. Kolejnym krok to podłączenie syfonu i baterii. W zależności od rozwiązania, które zostało wybrane, baterię umieszcza się w wykonanym fabrycznie otworze szafki łazienkowej albo bezpośrednio w blacie. Sposób montażu syfonu umywalki nablatowej jest taki sam jak w przypadku klasycznych umywalek.

Popularne rozmiary umywalek nablatowych

Umywalki łazienkowe nablatowe dostępne są w różnych rozmiarach. W małych pomieszczeniach najczęściej stosuje się umywalki mające szerokość od trzydziestu pięciu do czterdziestu pięciu centymetrów. Do dużej łazienki można zakupić większą umywalkę o szerokości od pięćdziesięciu pięciu do sześćdziesięciu centymetrów. Oparta na szafce lub wpuszczana w blat umywalka to nowoczesne rozwiązanie dające wiele możliwości aranżacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like