Nietypowa atrakcja turystyczna - dom do góry nogami w Szymbarku

Nietypowa atrakcja turystyczna – dom do góry nogami w Szymbarku

Turyści lubią nietypowe atrakcje turystyczne, np.: parki wodne i linowe, olbrzymie zjeżdżalnie, nowoczesne muzea, ośrodki SPA, przejażdżki ciekawymi pojazdami, papugarnie, motylarnie, ogrody zoologiczne i botaniczne. Od kilku lat do Polski zawitała nowa moda – powstają domy do góry nogami. Nie są to budynki do zamieszkania, czy prowadzenia działalności gospodarczej, ale atrakcja turystyczna, która nie może narzekać na brak zainteresowania turystów.  W Polsce jest już kilka takich domów.

Przedziwne uczucie

Często mówimy, że nasze życie przewróciło się do góry nogami i określamy w ten sposób epokowe zmiany w swoim życiu. Czasami są one pozytywne, czasem negatywne, ale zawsze jest to wiele uczące doświadczenie życiowe. Jeżeli chcemy poczuć, jak to jest, kiedy świat naprawdę stanie na głowie, to powinniśmy odwiedzić dom do góry nogami w  Szymbarku. Obiekt znajduje się w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, w malowniczej okolicy u stóp Wieżycy, najwyższego wzniesienia na Kaszubach. Wchodząc do środka, można doznać ciekawym budynku podłogą. Momentami zwiedzającym trudno zachować równowagę i odczuwają zawroty głowy. Budynek symbolizuje dzisiejszy świat, który wydaje się  postawiony na głowie – stary ład zastępują nowe zasady. Ma przypominać udział Kaszubów w obaleniu poprzedniego systemu politycznego. Dom do góry nogami w Szymbarku jest pierwszym budynkiem tego typu w Polsce.

Ekspozycja w domu do góry nogami

Do domu do góry nogami wchodzi się  przez okno na dachu i goście chodzą po sufitach. Wnętrze jest urządzone w stylu realizmu socjalistycznego. Zwiedzający mogą zobaczyć  salę telewizyjną i kredens z kryształami oraz toaletę z 1970 roku. Obecna jest propaganda z tych czasów pochodząca z telewizji. Dom do góry nogami w Szymbarku jest budynkiem drewnianym, naturalnej wielkości, który został postawiony na dachu. Z jeden strony został wbity w ziemię na głębokość jednego metra. Oglądany z odległości przypomina makietę.

Budowa budynku i jego zwiedzanie

Budowa domu trwała cztery lata i była zdecydowanie droższa niż wybudowanie zwykłego domu podobnej wielkości. Na same fundamenty potrzeba było 200m betonu. Kolejka po bilety jest zawsze bardzo długa. Dom do góry nogami w Szymbarku wzbudza największe zainteresowanie wśród dzieci. Do środka wpuszczanych jest po parę osób ze względów bezpieczeństwa. Zwiedzanie trwa zaledwie kilka minut, ale są to chwile, które na długo pozostaną w pamięci.

Inne odwrócone domki w Polsce

Kto raz wejście do domu do góry nogami w Szymbarku, chce zobaczyć więcej tego typu budynków. Dom do góry nogami znajduje się również w Pobierowie, Łebie, Zakopanem. Każdy z nich jest inaczej urządzony i wyjątkowy. Niesamowite wrażenia i zawroty głowy są gwarantowane niezależnie od tego, który budynek zwiedzimy.

Odwrócone domki to wspaniała atrakcja turystyczna. Zapewniają moc wrażeń i są miejscem, które chce zobaczyć cała rodzina. Nie powinno zwiedzać się tego domku po obiedzie lub innym obfitym posiłku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like