Jakie znaczenie ma ekspozycja okien w mieszkaniu?

Czy wiesz, że strona świata, na której rozmieszczone są okna, wpływa na komfort życia w mieszkaniu? Prawidłowe nasłonecznienie wspomaga właściwe funkcjonowanie, efektywność pracy i dobre samopoczucie. Jednak zarówno zbyt mała, jak i za duża ilość wpadającego światła jest dla domowników uciążliwa. Chcesz wiedzieć, dlaczego ekspozycja okien ma tak duże znaczenie? Jak określić strony świata w mieszkaniu? Sprawdź, na co zwrócić uwagę planując kupno mieszkania lub budowę domu!

Dlaczego warto zadbać o najkorzystniejszą ekspozycję okien?

Na wstępie warto wyjaśnić, co to znaczy ekspozycja. Termin ten jest używany do określenia strony świata, na którą wychodzą okna. Inaczej mówiąc, umiejscowienie okien determinuje porę dnia, o której do danego pokoju będzie wpadać najwięcej światła.

Dzięki właściwie zaprojektowanej ekspozycji mieszkania zapewnia się optymalną ilość światła wpadającego do wewnątrz pomieszczeń, a to z kolei przekłada się na stopień ich rozświetlenia i panującą temperaturę. Najlepsza ekspozycja okien w mieszkaniu zabezpiecza budynek przed nadmiernym nagrzewaniem wnętrza domu w sezonie letnim i zapewnia komfort zimą.

ekspozycja-okien.JPG

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/typ-produktu/okna-pvc/

Czym wyróżnia się mieszkanie od wschodu?

W przypadku okien na wschód największy poziom nasłonecznienia przypada w godzinach rannych, a później pomieszczenie stopniowo się zaciemnia. Poranne światło jest mniej intensywne, niż na ekspozycji południowej, więc pokoje mniej się nagrzewają. Wszystkie okna na wschód są więc dobrym wyborem dla osób, które wcześnie wstają i są aktywne od świtu do wczesnego popołudnia.

Okna wschodnie sprawdzą się w:

  • sypialni;
  • jadalni i kuchni — są to pomieszczenia, które nie powinny być nadmiernie nagrzane (niższa temperatura jest korzystna dla prawidłowego funkcjonowania sprzętu AGD);
  • gabinecie. 

Parapety wszystkich okien na wschód to idealne miejsce dla większości roślin, ponieważ delikatne promienie słońca wspomogą ich wzrost bez ryzyka zniszczenia delikatnych liści.

Czym wyróżnia się zachodnia ekspozycja okien?

Pomieszczenia z oknami na zachód to jedne z najcieplejszych w domu. Warto jednak wiedzieć, że od ekspozycji południowej ta różni się mniejszą intensywnością oświetlenia, nawet jeżeli bywa ono ostre, co zdarza się w sezonie letnim. Może to być kłopotliwe, zwłaszcza dla osób, które wolą niższe temperatury. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem są ciemne rolety lub żaluzje w oknach.

Pokoje, w których okna wychodzą na zachodnią stronę, wyróżniają się popołudniowym nasłonecznieniem. Co więcej, światło słoneczne jest w tych miejscach widoczne najdłużej.

W jakich pomieszczeniach ekspozycja zachodnia sprawdzi się najlepiej?

Okna zachodnie to dobre rozwiązanie w salonie, pokoju dziennym lub kuchni, ponieważ wiele osób w tych pomieszczeniach spędza najwięcej czasu w drugiej części dnia. Dobrym rozwiązaniem są także skrzydła balkonowe po tej stronie świata. Daje to możliwość spędzania czasu na zewnątrz, kiedy słońce jeszcze nie zaszło.

Warto rozważyć również pokój dziecięcy po stronie zachodniej, ponieważ uczniowie zyskują możliwość nauki przy naturalnym oświetleniu w godzinach popołudniowych.

Ekspozycja okien południowa — nie dla każdego

Okna południowe w naturalny sposób ocieplają pomieszczenie, ale w mniejszym stopniu niż okna na zachód. Orientacja ta jest dobrym wyborem dla każdego, kto szuka większej ilości światła wczesnym popołudniem. To dobry wybór do salonu, gdzie można zrelaksować się przy naturalnym świetle. Nie zaleca się aranżacji kuchni i sypialni po tej stronie budynku.

Czym wyróżniają się okna na północ i gdzie warto je stosować?

Wiele osób zastanawia się, jak rozjaśnić pokój od północy, tutaj do pomieszczenia dociera najmniej światła słonecznego, a samo wnętrze jest chłodniejsze od pozostałych pokoi. Pomocna będzie dobrze zaplanowana aranżacja wnętrz i odpowiednie sztuczne oświetlenie.

Zwykle na północnej stronie są pomieszczenia gospodarcze, np. łazienka, pralnia, spiżarnia, korytarz lub garderoba. Ze względu na przyjemny chłód część osób decyduje się na aranżację sypialni lub kuchni, ponieważ podczas gotowania pomieszczenie to mocno się nagrzewa.

Jaką ekspozycję okien wybrać, aby nie żałować?

Preferencje różnią się od potrzeb, specyfiki pracy i trybu życia danej osoby. Strona świata jest jednak jednym z elementów oświetlających daną nieruchomość. Równie istotna jest wielkość okien, piętro mieszkania i krajobraz za oknem (roślinność, inne budowle ograniczające wpadające światło).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Tkaniny na mundury – jakie wybrać?

Odzież mundurowa to ubranie specjalnego przeznaczenia, gdzie jakość ma ogromne znaczenie. Musi być trwała, solidna , funkcjonalna, wygodna oraz elegancka. Odzież mundurowa musi być szyta według wymagań branżowych poszczególnych służb…
View Post