Jak modnie urządzić dom

Jak modnie urządzić dom?

Każdy, urządzający dom czy mieszkanie zwraca uwagę nie tylko na własne potrzeby, preferencje czy gusta. Zastanawia się nad aktualnymi trendami oraz rozwiązaniami, przydatnymi w przyszłości. Warto więc poznać jakie są aktualne trendy w budownictwie i aranżacji wnętrz.

Skandynawski styl nadal wiedzie prym

Już od dobrych kilku lat można zaobserwować modę na skandynawski minimalizm. Póki co nie widać, by moda ta miałaby się zmienić, a co istotne z roku na rok jest coraz bardziej zauważalna. Styl skandynawski to przede wszystkim proste formy, które są widoczne nie tylko we wnętrzach, ale i w samej architekturze budynków. W zasadzie coraz częściej zaobserwować można budynki z dużymi przeszkleniami, przestronnymi tarasami i płaskim dachem, zamkniętym pod zwartą bryłą. Prócz tego, że tego typu domy są modne to są także tańsze w budowie w porównaniu do innych typów oraz ekonomiczniejsze , biorąc pod uwagę ich późniejsze użytkowanie.  

Dom z rozwiązaniami energooszczędnymi

Obecnie istnieje coraz większy nacisk na sięganie po rozwiązania energooszczędne. Wynika to z postępującej degradacji środowiska oraz regulacji nakładanych przez Unię Europejską. Najlepiej stawiać na te opcje, które są korzystne dla środowiska, jak i nas samych, co skutkuje mniejszymi kosztami eksploatacji.

Modern dining room interior design with white wall.3d rendering

Światło naturalne to podstawa

Już wspomniano, że nowoczesne budownictwo charakteryzuje się dużymi przeszkleniami. Prócz walorów czysto estetycznych duże okna i drzwi tarasowe zapewniają dostęp do światła naturalnego, zwłaszcza w strefie dziennej. Rozwiązanie to sprawia, że światło znajduje się w tej strefie przez większość doby. Jak można się domyślić w takim domu wydatki na prąd są dużo mniejsze. Ponadto dużo światła ma pozytywny wpływ na samopoczucie domowników, gdyż prócz energii promienie słoneczne poprawiają także przemianę materii. Warto mieć świadomość, że przeszklenia są izolacyjnie nieco słabsze niż ściana, co spowoduje większą utratę ciepła niż przez zwykłą ścianę.

Inteligentny dom

We współczesnym świecie sztuczna inteligencja towarzyszy nam niemal na każdym kroku. Nic więc dziwnego, że dotyczy to także i dzisiejszych domów. Obecnie z poziomu smartfona i odpowiednich aplikacja można zamykać, otwierać okna czy drzwi. Podobnie jest w przypadku sterowania ogrzewaniem czy oświetleniem. W wielu domach zamiast tradycyjnych zamków występują zabezpieczenia biometryczne, które otwierają po wczytaniu linii papilarnych domowników. W domach znajduje się wiele urządzeń i sprzętów AGD, które są nie tylko energooszczędne, ale i wspierają w codziennych obowiązkach, czego przykładem jest lodówka, informująca nas o stanie swej zawartości.

Modna kolorystyka

Urządzając dom czy mieszkanie wybór odpowiednich barw stanowi nie lada wyzwanie. Do najmodniejszych odcieni zaliczyć można pastele takie jak jasnoliliowy, seledynowy czy jasnożółty. Wśród topowych kolorów znajdują się także ciepłe odcienie karmelu, beżu, pomarańczy, brązu czy kawy z mlekiem.

Partnerem artykułu był BeautifulMinds – projektowanie wnętrz Warszawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like