Klimatyzacja to rozwiązanie, które przez długi czas uważane było za niezwykle ekskluzywne i dostępne wyłącznie dla wybranych. Dzisiaj mocno się w tej kwestii zmieniło. Coraz więcej firm i osób prywatnych decyduje się na zastosowanie klimatyzatora. Tym, na co warto zwrócić uwagę jest system VRF, który znacznie poprawia efektywność energetyczną urządzenia. Czym jest system VRF? Dlaczego warto się na niego zdecydować? Co zyskamy, jeśli postanowimy go zamontować?
System VRF – co to jest?
Pod tą nazwą kryje się system, w przypadku którego poziom czynnika chłodzącego znajdującego się w układzie nieustannie się zmienia. Jest to możliwe za sprawą zaworu rozprężnego, którego zadaniem jest regulacja ilości czynnika, jaki transportowany jest do parownika. Swoją rolę w tym procesie pełnią również sprężarki inwertorowe. Do podstawowych elementów systemu VRF zalicza się:
- jednostkę wewnętrzną;
- agregat;
- sprężarki inwertorowe znajdujące się w agregacie.
Jednostkę z agregatem łączy się za pomocą systemu trójnikowego.
Zainteresowanych tym rozwiązaniem odsyłamy na stronę https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/ranges/vrf/. Instalację systemów VRF najrozsądniej jest powierzyć fachowcom, którzy przeprowadzą ją sprawnie i bez niepotrzebnych problemów.
Jakie zalety mają systemy VRF?
Systemy VRF mają mnóstwo zalet, które sprawiają, że ich popularność jest coraz większa. Warto pamiętać, że decydując się na nie, można skutecznie łączyć ze sobą jednostki zewnętrzne, tworząc tak zwane baterie. Pozwala to na budowanie naprawdę dużych systemów, w przypadku których długość orurowania może wynosić nawet tysiąc metrów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby systemy te stosować w naprawdę wysokich budynkach. Agregaty systemów VRF są skonstruowane tak, aby mogły pracować w naprawdę dużym zakresie temperatur. Jeśli chodzi o grzanie, to jest ono możliwe w przypadku temperatur od -20 do aż +16 stopni. Chłodzenie możliwe jest nawet do +40 stopni. Jednostki zewnętrzne nie są ciężkie, co sprawia, że można je z powodzeniem ustawiać na stropach.