Jak wybrać fotel do nauki dla dziecka

Jak wybrać fotel do nauki dla dziecka?

Ciężkie plecaki, brak ergonomicznych krzeseł w klasie to problem, który dotyczy wielu uczniów. Dlatego niezwykle istotny jest wybór odpowiednich mebli do domu. Jak wybrać fotel do nauki dla dziecka? I na co zwrócić szczególną uwagę?

Jak wybrać fotel do nauki dla dziecka?

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że krzesła i stoliki szkolne pozostawiają wiele do życzenia. Niestety nie każda szkoła wyposażona jest w ergonomiczne meble, które zapewniałyby nie tylko maksymalny komfort, ale również dbały o dziecięce kręgosłupy. Do tego dochodzą wcale nielekkie tornistry, w których trzeba dźwigać książki, ważące więcej niż powinny.

To wszystko obciąża młody kręgosłup, przyczynia się do odczuwania bólu, dyskomfortu, a także ma negatywny wpływ na postawę ucznia. W związku z tym rodzice szukają rozwiązań. Jednym z nich jest zapewnienie odpowiedniego biurka i fotela do nauki w domu, aby poza szkołą zapewnić dziecku wygodę.

Warto o tym pomyśleć już w momencie rozpoczęcia przygody ze szkołą, a nawet i przedszkolem. Co prawda, młodsze dzieci nie spędzają zbyt wiele czasu przy biurku, ale zapewnienie solidnego podparcia dla kręgosłupa, pozwoli zadbać o jego zdrowie już od najmłodszych lat. Jak wybrać fotele dziecięce  do nauki?

Przede wszystkim postaw na ergonomię

Kluczową kwestią przy wyborze fotela dla dziecka jest ergonomia. Krzesło powinno:

• posiadać oparcie z wygięciem w kształcie litery S, dopasowane do naturalnych krzywizn kręgosłupa, podpierając odcinek piersiowy i lędźwiowy,

• mieć możliwość regulacji wysokości, a także odchylenia, umożliwiając w ten sposób dopasowanie wymiarów mebla do wzrostu i potrzeb malucha,

• podłokietniki, które zmniejszają napięcie w rękach i ramionach, a także ułatwiają utrzymanie wyprostowanej pozycji. Aby spełniały swoją funkcję, muszą być regulowane,

• zagłówek — nie jest on obowiązkowym elementem u najmłodszych. Jednak w przypadku uczniów szkoły podstawowej warto wybrać modele, które go posiadają, ponieważ znacząco poprawia komfort nauki i pomaga utrzymać prawidłową pozycję ciała.

Dopasuj fotel do wieku dziecka

Nie bez znaczenia jest również dopasowanie fotela do wieku malucha. W zależności od kategorii wiekowej krzesło będzie posiadało nieco inne funkcje. Modele dla nastolatków nie sprawdzą się u przedszkolaka, ponieważ będą dla niego za duże, a maluch nie będzie w stanie dotknąć nogami podłoża. To z kolei prowadzi do nieprawidłowego utrzymania postawy. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku foteli dla najmłodszych. Nie zdadzą egzaminu u starszaków, bo są dla nich za małe.

Zwróć uwagę na design

Wygląd fotela do nauki dla dziecka, choć schodzi na drugi plan, także jest istotny. Najlepiej wybrać modele, które będą pasowały do aranżacji pokoju dziecięcego. Dzięki temu całość będzie spójna i ładnie się prezentować.

Dla najmłodszych ciekawym wyborem będą modele z postaciami z ulubionych bajer. Pamiętaj jednak, aby upewnić się, że model ten jest ergonomiczny. Niestety atrakcyjny wygląd nie idzie w parze z funkcjonalnością i ergonomią. Dla starszaków warto wybrać jednokolorowe modele ze skóry, które cechują się wytrzymałością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Płyta gazowa czy indukcyjna?

W większości naszych rodzinnych domów gotowało się na gazie. Płyta gazowa była czymś oczywistym, tak jak piekarnik na gaz. Wraz z biegiem czasu, na rynku pojawiły się płyty indukcyjne, a…
View Post