Jak wybrać idealną doniczkę do salonu

Jak wybrać idealną doniczkę do salonu?

Doniczki do salonu to jeden z kilku elementów dekoracyjnych przestrzeni, które dopełniają obrazu całości. Stanowią one ważny element całej stylizacji, powinny być z nią zgodne, a jeśli już wprowadzają kontrast – powinien być on świadomie wykreowany. Doniczki do domu należy wybierać z uwzględnieniem styli aranżacji, typu roślin, a także ogólnego efektu, jaki chce się osiągnąć.

Czym kierować się przy wyborze doniczki do salonu?

Doniczki do kwiatów domowych występują w niezliczonej wersji modeli, wzorów, kształtów, a także kolorów. Wybór może więc stanowić nie lada problem. Warto więc zacząć przede wszystkim od ustalenia pożądanego rozmiaru doniczki tak w odniesieniu do wybranych do salonu roślin, jak i wielkości samej przestrzeni. Kolejna kwestia to dostosowanie doniczek dekoracyjnych do panującej w salonie aranżacji. Można postawią na minimalistyczne, ale jednocześnie bardzo ekskluzywne donice. Można także postawić na proste, bardzo modne doniczki w ceramiki lub betonu. Do wyboru są wyjątkowo proste formy, jak i te zaskakujące, np. w kształcie czaszki. Wszystko więc zależy od efektu, jaki chce się osiągnąć. Zupełnie inny rodzaj donic kupić należy do salonu w stylu prowansalskim czy toskańskim, a zupełnie inny do loftowego, modernistycznego wnętrza. Kluczem do sukcesu jest spójność.

Ciekawym rozwiązaniem, które można wziąć pod uwagę jest także podświetlenie doniczek światłem LED, natomiast wybierając tego typu doniczki do salonu, warto się zastanowić, czy podświetlenie to będzie dobrze komponowało się z całą aranżacją przestrzeni.

Różne doniczki dekoracyjne do różnych roślin

Modne doniczki do salonu należy wybierać bardzo ostrożnie. Powinny one bowiem pasować nie tylko do rodzaju salonu, w którym chce się je postawić, lecz także do samej rośliny. Trupia czaszka, jakkolwiek bardzo oryginalna, będzie wyglądała co najmniej dziwnie, jeśli w środku posadzimy fiołki. Betonowe, ciężkie donice będą z pewnością pasować do palm, wysokich roślin, kaktusów, natomiast delikatne domowe kwiaty mogą stracić w nich część swojego uroku.

Przy okazji można jednak pomyśleć także o funkcjonalności doniczek, a nie tylko ich estetyce. Warto bowiem zwrócić uwagę, że w ofercie wielu producentów są specjalne doniczki z systemem nawadniania. Dzięki niemu można wyposażyć roślinę w odpowiedni zapas wody na dłuższy czas, na przykład podczas wyjazdu na wakacje. To także świetne rozwiązanie dla tych, którym zdarza się zapominać o podlewaniu roślin. 

Z jakiego materiału wybrać doniczki do kwiatów domowych?

Ozdobne doniczki do domu mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów. Do nowoczesnych, minimalistycznych przestrzeni sprawdzają się te z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Są one wykończony na wysokie połysk, czasami imitują beton lub stal corten. Każde z tych rozwiązań doskonale podkreśli nowoczesnych charakter salonu. Modne doniczki do salonu w kolorze czerwonym, czarnym, białym to rozwiązania wybierane najchętniej. Różnorodne ich wersje znajdziesz tutaj: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/uprawa-i-ochrona-roslin/doniczki-i-oslonki/wewnetrzne/donice.html

Do klasycznych wnętrz lepiej wybrać doniczki wykonane z terakoty, imitujące kolory ziemi – brązy, beże, zielenie. Można także zdecydować się na inne naturalne tworzywa imitujące terakotę lub wiklinę. W bardziej tradycyjnych salonach sprawdzą się również doniczki w spokojnych, jednolitych, niejednokrotnie pastelowych kolorach. Wśród kupujących królują oczywiście biel i szarości, ale wybór kolorów jest znacznie większy. 

Jak dobrać wielkość doniczki do domu?

Duże doniczki do salonu to z reguły bardzo dobry wybór, pod warunkiem jednak jeśli pasują ona również do roślin, które mają zostać w nich posadzone. Wybierając rozmiar donicy, warto zawsze uwzględniać nie tylko wielkość i przestronność salonu, lecz także to, jakie rośliny planuje się posadzić w tych donicach. Część z nich w ogromnych naczyniach będzie wyglądać po prostu dziwnie. Przy okazji warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię – ułożenie donic w przestrzeni. Rozmiary poszczególnych podstawek należy dobierać w myślą o tym, czy donice mają tworzyć jakieś układy 2-4 elementowe, czy być rozstawione w kilku miejscach salonu, czy też może w przestrzeni znajdzie się tylko jedna, ale za to dużych rozmiarów roślina. 

Jakie doniczki do jakiego wnętrza?

Doniczki wiszące do salonu to bardzo ciekawy pomysł, jeśli przestrzeń jest wysoka i duża. W takim przypadku jej zakomponowanie z wykorzystaniem wiszących roślin będzie bardzo intrygującym rozwiązaniem, natomiast w małym salonie można w ten sposób doprowadzić od optycznego zmniejszenia przestrzeni i zbudowania wrażenia przytłoczenia roślinami. Wybierają doniczki do wnętrza trzeba więc szukać rozwiązania, które uwzględnia wielkość przestrzeni, jej rozłożenie (wraz z planowanym rozstawem doniczek), a także charakter aranżacji. Dopiero połączenie tych elementów daje gwarantuję wyboru naprawdę ciekawych doniczek do domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Materac sercem sypialni – jak wybrać?

Sen jest bardzo ważny dla ludzkiego zdrowia.  Najważniejszym czynnikiem, który pozwala się człowiekowi wyspać, jest idealnie dobrany materac. Nie istnieje materac idealny, ponieważ każdy człowiek ma inne oczekiwania. Najlepszy materac…
View Post