Poznaj style aranżacji ogrodu!

Poznaj style aranżacji ogrodu!

Chciałbyś, aby twój ogród był ozdobą posiadłości? Nie wiesz, jak zaaranżować przestrzeń za domem? Zobacz, jakie są style aranżacji ogrodu i przekonaj się, który najbardziej do ciebie pasuje.

Ogród w stylu japońskim

Ogród japoński charakteryzuje harmonia i dokładność. Każdy element, nawet mały kamień, ma swoje przemyślane miejsce. Czym się różni? Zaprojektowany jest w taki sposób, by nie było widać ingerencji człowieka. W ogrodzie japońskim ważna jest symbolika. Ma być miejscem, w którym można znaleźć spokój i który sprzyja kontemplacji. Bardzo często odnajdziemy w nim oczka wodne lub źródełka, a na nich charakterystyczne dla Japonii mostki. Jako dodatkowy element można ustawić w nim posążek buddy lub latarnie. Reprezentatywne dla tego stylu są formowane sosny i bukszpany. Zdecydowanie jest najtrudniejszy do założenia i utrzymania. Pomoc specjalisty będzie niezbędna, ale naprawdę warto! Wybierz ten styl jeśli w ogród jest dla ciebie miejscem do relaksu i szukasz w nim spokoju wewnętrznego i wyciszenia po dniu pracy. 

Projektowanie ogrodów Poznań - Green Solutions
Projektowanie ogrodów Poznań – Green Solutions

Ogród w stylu skandynawskim

Najważniejsza jest w nim prostota i oszczędność w formie. Podobnie jak w skandynawskich wnętrzach, w ogrodzie króluje minimalizm. Mimo że wydaje się to trudne, ogrody te zaprojektowane są w taki sposób, by dominowała w nich biel, szarości, zieleń, beże i brązy. Meble dobrane są pod kątem funkcjonalności oraz surowości formy. Najlepiej sprawdzą się te zrobione z drewna lub kamienia. Warto pomyśleć o zaaranżowaniu miejsca na ognisko. Główną roślinnością się iglaki, ozdobne trawy, wrzosy, wrzośce, mech i żurawia. Można je komponować na skalniakach, tym samym ustanawiając ich miejsce na trawniku. Wybierz ten styl, jeśli stawiasz na funkcjonalność, pociąga cię prostota lub twój dom jest również w tym stylu.

Ogród w stylu francuskim

Jego podstawą jest symetria, regularność i harmonia. Sprawia wrażenie, że jego właściciel okiełznał naturę. Ogród w tym stylu musi być starannie zaprojektowany – tutaj nic nie jest pozostawione przypadkowi. Na pierwszy rzut oka można zauważyć regularność kompozycji, która nie tylko odnosi się do całego ogrodu, ale także do jego poszczególnych elementów. Wzory możemy dostrzec ułożone z kwitnących kwiatów, żwirowych lub piaszczystych ścieżek, a także z nisko przyciętych żywopłotów. Dodatkowym elementem mogą być barokowe fontanny i ławki ustawione przy alejkach. Wybierz ten typ ogrodu jeśli szczególnie cenisz ład i porządek. Więcej o stylu francuskim tutaj: https://greensolutions.com.pl/ogrody-w-stylu-francuskim/.

Ogród w stylu angielskim

To totalne przeciwieństwo stylu francuskiego. Najważniejsza jest naturalność. Mimo precyzyjnego zaplanowania, ogród ma sprawiać wrażenie samodzielnie powstałego. Ważna jest spójność z krajobrazem. Nastrojowo-sentymentalny klimat angielskiego ogrodu tworzą kręte alejki prowadzące między nieregularnymi, obsadzonymi piętrowo rabatami. Doskonale wpiszą się tutaj stawy, pozostałości murów czy postarzane rzeźby. Dróżki mogą prowadzić do oplecionych pnączami altan. Roślinność jest gęsta, przenikająca się – sprawiająca wrażenie tajemniczości i intymności. Nie ma jasnych granic. Charakterystyczne będą krzewy róż i bluszcz oplatający drzewa. Wybierając meble postaw na drewno lub rattan. Ten styl jest dla ciebie jeśli masz duszę romantyka, lubisz powieści Jane Austen lub zawsze marzyłeś aby mieć swój Tajemniczy Ogród.

Ogród w stylu wiejskim

Najbardziej zbliżony do stylu angielskiego, jednak bardzo się od niego różni! Królują w nim rabaty, raczej z pospolitych kwiatów. Jest w nim miejsce na drzewa owocowe, zioła i grządki na warzywa. Poszczególne przestrzenie oddzielone są od siebie drewnianymi lub kamiennymi, niskimi płotkami. To styl swobodny i nieregularny. Każdy domownik znajdzie w nim miejsce dla siebie. Ozdobą wiejskich ogrodów są gliniane donice, wiklinowe koszyki czy cebrzyki na wodę. Zdecyduj się na ten typ, jeśli cenisz sielską atmosferę i ekologiczne uprawy. Praca, którą w niego włożysz, zwróci się w postaci pysznych plonów.

Wybierając styl aranżacji ogrodu dla siebie, pamiętaj, że najlepiej wygląda taki ogród, który dobrze komponuje się z domem i jest dostosowany do otoczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Jak odpowiednio prać dywany?

Zastanawiasz się, jak skutecznie wyprać dywany? Przeczytaj poniższy wpis, aby dowiedzieć się m.in. na co zwrócić uwagę przy praniu oraz kiedy pomocna okaże się pralnia dywanów.  Jak prawidłowo wyprać dywan? Prawidłowe pranie…
View Post