Pomysły na urządzenie pokoju dziecka

Pomysły na urządzenie pokoju dziecka

Urządzenie pokoju dziecka nie jest tak proste. Nie wystarczą poduszki z motywami bajkowymi, czy pudła na zabawki. Pokój pociechy powinien być wygodny i funkcjonalny, a jego wyposażenie w dużej mierze zależy od wieku lokatora. W pokoju niemowlęcia podstawą wyposażenia jest łóżeczko niemowlęce i niezastąpiona komoda z przewijakiem. Z kolei w pokoju przedszkolaka powinno stać wygodne i atrakcyjne wizualnie łóżko, regał, pudła na zabawki. Uczeń musi mieć biurko i ergonomiczne krzesło.

Azyl dziecka

Pokój dziecięcy to przestrzeń pociechy, jej azyl – miejsce, w którym powinno czuć się bezpiecznie. Dzieci spędzają w swoich pokojach dużo czasu, dlatego meble do pokoju dziecięcego muszą być trwałe, ładne i bezpieczne. Ilość dostępnych mebli do pokoju dziecka jest olbrzymia.

Rozpoczynając urządzanie pokoju dla najmłodszych członków rodziny, trzeba odpowiednio rozplanować przestrzeń, tzn. oddzielić przestrzeń nocną (łóżko) od dziennej, przeznaczonej na naukę, rozrywkę i zabawę. Takie uporządkowanie przestrzeni wprowadza harmonię i spokój w codzienne życie młodej osoby.

Podstawowe meble w pokoju dziecięcym

Wyposażenie pokoju dziecięcego pod względem doboru rodzaju mebli nie różni się zbytnio od urządzania innych pokoi. Potrzebne są: łóżko, szafa, regał (najlepiej z szufladami lub zamykaną półką, wtedy może zastąpić komodę), biurko, krzesło. Już dla dziecka przedszkolnego warto postawić biurko lub specjalny stolik. Dzieci w tym wieku chętnie wykonują prace plastyczne, które są niezbędne dla ich rozwoju, motywacji, nauki koncentracji i ich dobrego samopoczucia. Biurko dla przedszkolaka musi być dopasowane do wielkości dziecka. Dziecięce meble bywają bajecznie kolorowe.

Łóżko dla dziecka

W sprzedaży jest dostępnych wiele rodzajów łóżek dla dzieci, które różnią się kształtem i kolorystyką. Do wyboru są także dziecięce łóżka piętrowe lub zestawy mebli, gdzie łóżko stanowi jeden mebel z szafą, biurkiem i regałem. Taki mebel jest wielofunkcyjny. Niezbędny jest dobry materac termoaktywny, który zapobiega poceniu się w nocy i zapewnia wygodne ułożenie pleców. Łóżko, które posłuży przez lata dla pociechy, nawet do pełnoletności powinno mieć wymiary: 80/90 szerokości i 180-210 cm długości. Kupując mniejsze łóżko, trzeba liczyć się z koniecznością wymiany około 12-13 roku życia.

Kanapa w pokoju dziecięcym

Pokój dziecięcy powinien być przytulny i praktyczny. Przy niewielkiej przestrzeni tradycyjne łóżko może być kłopotliwe. O wiele lepszym wyjściem jest kanapa, która w ciągu dnia jest wygodnym siedziskiem i miejscem do zabawy, a w nocy łóżkiem. Powinna wygodnie rozkładać się i mieć pojemnik na pościel.  Dostępne są różne wzory, kolory i rozmiary kanap.

W pokoju dziecka stosuje się kolorystykę nierozpraszającą uwagi i niemęczącą oczu dziecka. Na topie są jaśniejsze odcienie niebieskiego, fioletowego, pomarańczowego i zielonego. Ciemne i intensywne nie są polecane do pokoju dziecka. Ze względów bezpieczeństwa bardzo dobrym pomysłem jest przyklejenie na ścianie przy łóżku paneli tapicerowanych, które amortyzują skutki szalonych zabaw.

 Więcej inspiracji można znaleźć na stronie https://eltap.pl/przeznaczenia/pokoj-dziecka.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Wybieramy ogrodzenie do nowego domu

Jest. Wreszcie udało Ci się ukończyć budowę upragnionego domu. Gratulacje! Teraz pora na solidne ogrodzenie swojego królestwa oraz zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa żonie i dzieciom. Zobacz, jakie masz możliwości i…
View Post