Jak urządzić wnętrze w stylu glamour?

Jak urządzić wnętrze w stylu glamour?

Glamour to bez wątpienia styl śmiały i pełen blasku. Niektórzy uznają glamour za styl kiczowaty inni zaś cenią go sobie za elegancję i blichtr.

Narodziny stylu glamour

Glamour to blask, splendor i bogactwo. Termin ten nabrał na znaczeniu w okresie Złotej Ery Hollywood, kiedy na srebrnym ekranie królowały opowieści o członkach klasy wyższej, prezentujących się w wytwornych kreacjach, a za tło opowieści służyły im ekskluzywne wnętrza, pełne przepychu i kosztownych akcesoriów. Bardzo szybko opowieść srebrnego ekranu o bogactwie przeniosła się na czerwony dywan, a stamtąd do amerykańskich domostw. Dziś glamour stał się popularnym wyborem stylistycznym, a także niekoniecznie drogim. 

Wnętrze glamour

Aby urządzić wnętrze w stylu glamour należy podążać za kilkoma prostymi regułami dekoratorskimi:

  • dobór barw – glamour najczęściej posługuje się barwami królewskimi: purpurami, fioletami, butelkową zielenią i odcieniami różu. Blask złota i srebra wspaniale uzupełnia wnętrze natomiast pamiętajmy, iż ich nadmiar nie jest wskazany. Oczywiście, to od nas zależy w którą stronę zmierzymy w tym stylu: możemy wybrać ciemną, wyrazistą, barokową paletę wspomnianych barw królewskich, lub obrać kierunek lżejszy, paryski szyk, który osiągniemy stosując paletę beżu, szarości i błękitów;
  • faktury, materiały – wybieramy śmiałe i połyskliwe: satyny, atłasy, welury, sztuczne futra. Wśród zestawianych faktur pożądany jest kontrast: matowe, zamszowe wykończenia komponujemy z połyskliwymi powierzchniami. Grube futra w postaci narzuty na łóżko czy dywaniku łączymy z delikatnymi satynami i jedwabiami, bądź wysokim połyskiem minimalistycznego mebla;
  • meble i dodatki – glamour lubi meble w stylu barokowym, często spotykany jest w tych wnętrzach nowoczesny barok – uproszczone formy XV-wieczne wykonane z plastiku z wysokim połyskiem. Sprawdzą się tu również szklane powierzchnie: ciężką, zamszową kanapę możemy zestawić z kryształowym połyskiem i lekkością szklanego stolika. Połyskliwe, barokowe lampy i żyrandole wyznaczą oś pomieszczenia. W stylu glamour powraca się też do tych mniej używanych i nawet nieco zapomnianych przedmiotów jak szezlongi, podnóżki, toaletki czy ozdobne kinkiety;
  • czego unikać – wnętrze glamour nie znosi przypadkowości i bałaganu. Każdy dodatek i mebel ma swoje miejsce, a ponieważ wiele z nich sama w swojej formie jest bujna, unikajmy rozstawiania na nich bibelotów i innych drobiazgów. Bogate formy tonujmy tymi minimalistycznymi, połysk złota – matowymi, spokojnymi barwami. Pod okazałym żyrandolem powinien znajdować się prosty w formie stolik kawowy. Tylko w ten sposób zachowamy elegancję wystroju.

Pamiętajmy też, że w tym stylu oświetlenie i dobór lamp gra ogromną rolę.  Lampy glamour to przede wszystkim kryształowe kandelabry i kinkiety, a także barokowe lampki z tworzyw sztucznych.

Salon

Salon w stylu glamour cechuje klasycystyczna symetria, której oś najlepiej wyznacza bujny, kryształowy żyrandol w stylu nowoczesnym bądź nawiązującym do tradycyjnych kandelabrów. Warto wyposażyć nasz salon w stylu glamour w zamszową sofę w pudrowym bądź żywym, ciemnym kolorze, jak śliwa, morska zieleń czy purpura. 

Sypialnia

W sypialni możemy zdecydować się na ciemny, zmysłowy wystrój, bądź lekki paryski szyk. Ten pierwszy osiągniemy stosując się do palety “królewskiej”, drugi zaś przy użyciu écru, błękitów i bieli. W obu przypadkach koniecznym elementem będzie łoże z dużym, ozdobnym wezgłowiem i  kinkietami po każdej z jego stron. Bujne wezgłowie można zastąpić ozdobną tapetą u szczytu łóżka. Pamiętajmy, aby to bogate centrum naszej sypialni stonować elementami transparentnymi, gładkimi bez deseniu. 

Łazienka

Łazienka w stylu glamour to najczęściej wolnostojąca wanna i francuski szyk inspirowany Marią Antoniną. Obowiązkowym elementem będzie lustro w ozdobnej ramie, może być z motywami roślinnymi. Charakterystyczne są też nietypowe rozwiązania, swoista luksusowa wygoda, przełamująca stereotypowe myślenie o wyposażeniu łazienki, czyli na przykład piękny, wygodny fotel. Przy lustrze nie może zabraknąć oświetlenia glamour w postaci kinkietów lub plafonów.  

Jadalnia

Jadalnia, często połączona z salonem, to przede wszystkim piękny stół: szklany, metalowy, z tworzyw sztucznych oczywiście matowy bądź na wysoki połysk. Do kompletu dobierzmy krzesła tapicerowane lub plastikowe. Zastawa może być pozłacana lub srebrzona, na stole niech miesza się fasetowane szkło z blaskiem metali. 

Styl Glamour nie musi być kiczowaty, stworzenie wnętrza w tym stylu wymaga starannie wyważonej elegancji i umiejętności zastosowania kontrastu oraz doboru dodatków. To pałacowa elegancja na miarę współczesnego człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Jak zamontować umywalkę nablatową?

Umywalka jest niezbędnym elementem wyposażenia w każdej łazience. Coraz więcej osób decyduje się na nowoczesne, odznaczające się dużymi walorami estetycznymi umywalki nablatowe. W jaki sposób poprawnie je zamontować? Sprawdź także…
View Post

Czym się charakteryzuje zamek Tedee by Gerda?

Zamek Tedee (posiadający atestowaną wkładkę GERDA) został stworzony przez zespół wysoce wykwalifikowanych oraz doświadczonych inżynierów. Celem jego powstania jest nie tylko ułatwienie ludziom codziennego funkcjonowania, ale także znaczące zwiększenie poziomu…
View Post