Betoniarka do budowy domu - czym się kierować przy wyborze

Betoniarka do budowy domu – czym się kierować przy wyborze?

Dzięki betoniarkom można zapomnieć o konieczności ręcznego przygotowania cementu. To jedno z podstawowych urządzeń, które powinno się znaleźć na placu budowy domu. Betoniarka może się przydać także w przypadku nieco większych prac remontowych. Jak jednak wybrać model, aby nie przepłacić?

Wybieraj świadomie

Przygotowanie do budowy czy remontu domu wymaga sporych nakładów. Jednym z urządzeń, które na placu budowy koniecznie muszą się znaleźć jest z pewnością betoniarka. Natomiast na rynku znaleźć można bardzo wiele różnych tego typu urządzeń, o odmiennych parametrach, a także i cenach. Warto do takiego wyboru podejść bardzo rozważnie. Nie trzeba od razu kupować bardzo rozbudowanego urządzenia, szczególnie jeśli nie planujesz dalszych prac zakładających wykorzystanie betoniarki. 

Betoniarki dzieli się przede wszystkim dzieli się na mobilne i stacjonarne. W przypadku budowy domu w zupełności wystarcza betoniarka mobilna. Stacjonarne modele są przeznaczone do znacznie bardziej zaawansowanych zadań.

Zwróć uwagę na pojemność

Kluczowym parametrem w przypadku wyboru betoniarki do budowy domu jest przede wszystkim jej pojemność. Powinno się ją dobierać z uwzględnieniem planowanego tempa prac, jak i tego, jak duża będzie ekipa budowlana. Wielkość betoniarki z pewnością nie może hamować czy spowalniać prac, nie ma jednak także potrzeby kupowania urządzenia zbyt dużego i ponoszenia związanych z tym kosztów. Najczęstszym wyborem do budowy domu jest betoniarka o standardowej pojemności 120-140 l. 

Dokonując wyboru, trzeba mieć w pamięci, że betoniarki mają dwa rodzaje pojemności – roboczą oraz całkowitą. Ta pierwsza określa rzeczywistą pojemność surowca, który można wyprodukować w betoniarce. Podawana wartość w przypadku całkowitej pojemności to maksymalna pojemność samego bębna. Warto pamiętać o tym rozróżnieniu, ponieważ maksymalna objętość bębna nie jest równa pojemności surowca, jaką można z nim wyprodukować. Kierować się więc lepiej pojemnością roboczą, a nie całkowitą. 

Warto przyjąć ogólne założenie, że z betoniarki o pojemności 100l można za jednym razem uzyskać około 1-1,5 taczki zaprawy, natomiast w przypadku betoniarki o pojemności całkowitej 140-160l tego surowca otrzyma się 3-4 zaprawy. 

Bębnowy czy kielichowy kształt mieszalnika?

Wybór mieszalnika nie jest tutaj całkiem bez znaczenia. Przede wszystkim kształt pojemnika determinuje jego całkowitą pojemność, a jednocześnie wpływ na ilość zużywanej przy pracy energii. Mieszalniki bębnowe stosuje się zazwyczaj w mniejszych betoniarkach, dedykowanych również do prac na mniejszych inwestycjach. Są one przede wszystkim nie tak duże jak pozostałe modele, a przy tym zużywają mniej energii. Do większych, profesjonalnych urządzeń, które w krótszym czasie mają przygotować znacznie większą ilość surowca, wykorzystuje się betoniarki z mieszalnikami kielichowymi.

Warto przy okazji uwzględnić rodzaj manualnego przechyłu stosowanego w betoniarkach mobilnych. Chodzi tutaj o wersję „na koło” i „na korbę”. Pierwsza wersja jest znacznie bardziej popularna. Trzeba jednak podkreślić, że taka betoniarka wymaga od obsługującego ją operatora znacznie więcej siły. W przypadku betoniarki „na korbę” większe jest odciążenie operatora. Plusem jest także większa precyzja sterowania. Znaczenie to ma jednak przede wszystkim przy intensywnej eksploatacji tego sprzętu. 

Jaka moc?

Ostatnią rzeczą, którą warto i trzeba rozważyć jest moc betoniarki. Tutaj przede wszystkim najpopularniejszym rozwiązaniem jest betoniarka zasilana z sieci o mocy 230V. Zużywa ona stosunkowo niedużo energii elektrycznej i można bez problemu podpiąć ją do dowolnego gniazdka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like