Wkłady kominkowe – jakie znaczenie ma ich moc i sprawność?

Wkłady kominkowe – jakie znaczenie ma ich moc i sprawność?

Własny kominek to marzenie wielu osób. Decydujemy się na niego nie tylko ze względów estetycznych, ale i praktycznych. W zależności od tego, gdzie będzie zainstalowany wkład kominkowy i do jakich celów ma służyć, zdecydujemy się na inne rozwiązania. Jakie znaczenie dla właściwego wyboru ma ich moc i sprawność?

Wkłady kominkowe a parametry techniczne 

Podstawowe pytanie, które należy sobie zadać, zanim podejdziemy do zakupu wkładu kominkowego, dotyczy funkcjonalności urządzenia. Jakie są nasze oczekiwania? Czy kominek ma być głównym źródłem ogrzewania, czy ma służyć jedynie dogrzewaniu określonych pomieszczeń lub pełnić jedynie funkcję estetyczną? Na tej podstawie dobieramy określone wkłady kominkowe, a konkretniej mówiąc ich parametry. Należą do nich moc grzewcza wkładu i stopień sprawności urządzenia.

Wkład kominkowy i jego moc grzewcza 

Moc grzewcza wkładu jest bez wątpienia najważniejszym parametrem. Tutaj spotkamy się z dwiema wartościami. Producenci podają moc nominalną i moc maksymalną. To tę pierwszą wartość należy brać pod uwagę – druga wskazuje na moc w konkretnym przedziale czasowym i biorąc pod uwagę względy praktyczne, nie będzie dla nas miarodajna.

Moc grzewczą wkładu kominkowego należy dostosować do powierzchni, którą finalnie ma ogrzewać i termiki budynku (ewentualnych strat ciepła, do których dochodzi np. przez nieszczelne okna czy brak izolacji ocieplającej). Przyjmuje się, że 1 kW mocy jest w stanie ogrzać ok. 25 m² – 28m². Jest to tak samo ważne dla dużych powierzchni, jak i małych. W tym drugim przypadku, zbyt   duża moc wkładu w stosunku do metrażu pomieszczenia sprawi, że temperatura będzie tam zbyt wysoka. Przez to palenie w kominku staje się nieekonomiczne. Mało tego, próbując obniżyć temperaturę w komorze spalania (prawidłowo powinna wynosić ok. 350ºC), doprowadzamy do dużego dymienia drewna. Jednocześnie powoduje to osadzanie się na przewodach kominowych i szybie większej ilości sadzy.

Co określa sprawność wkładów kominkowych? 

Nowoczesne wkłady kominkowe są urządzeniami niezwykle wydajnymi. Ich sprawność plasuje się na poziomie 70% – 80%. Dla porównania, wkłady starszej generacji i tradycyjne kominki mogą nam zaoferować jedynie ok. 20%. Co to oznacza? Sprawność wkładu opisuje jaki procent energii, która powstała podczas spalania drewna, jest faktycznie wykorzystywana jako energia cieplna. Najrozsądniej zatem wybierać urządzenia o wysokim stopniu sprawności, co wpływa nie tylko na ekonomię procesu ogrzewania domu, ale również minimalizuje jego niekorzystne oddziaływanie na środowisko naturalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Materac sercem sypialni – jak wybrać?

Sen jest bardzo ważny dla ludzkiego zdrowia.  Najważniejszym czynnikiem, który pozwala się człowiekowi wyspać, jest idealnie dobrany materac. Nie istnieje materac idealny, ponieważ każdy człowiek ma inne oczekiwania. Najlepszy materac…
View Post

Jak modnie urządzić dom?

Każdy, urządzający dom czy mieszkanie zwraca uwagę nie tylko na własne potrzeby, preferencje czy gusta. Zastanawia się nad aktualnymi trendami oraz rozwiązaniami, przydatnymi w przyszłości. Warto więc poznać jakie są…
View Post