Subtelnie czy wyraziście - jak zaaranżować ściany w salonie?

Subtelnie czy wyraziście – jak zaaranżować ściany w salonie?

Aranżacja ścian w salonie to jeden z najprzyjemniejszych etapów urządzania mieszkania. Pozwala stworzyć w pokoju dziennym wyjątkowy nastrój, który sprawia, że mieszkańcy czują się dobrze w swoich czterech kątach. W poniższym artykule podpowiadamy, jak dobrać odpowiednie dekoracje ścian, w zależności od stylu salonu.

Salon skandynawski – naturalnie, że artystycznie

Styl skandynawski wyróżnia się dość minimalistyczną formą. Próżno szukać w nim bogatych zdobień, czerpie natomiast inspiracje z natury. Na głównej ścianie w salonie urządzonym w takim klimacie sprawdzą się więc drewniane półki. Warto umieścić na nich książki, lecz nie w nadmiarze – w tym miejscu najlepiej postawić na kilka wybranych pozycji. Na półkach nie może też zabraknąć doniczek z roślinami.

Pamiętając, że styl skandynawski nie lubi przepychu, ścianę możesz zaaranżować przy pomocy plakatów, małych dzieł sztuki oraz rękodzieła, np. makram. Na rynku znajdziesz ogromny wybór dekoracji – wybieraj te w jasnych, stonowanych barwach, o prostych, niezbyt krzykliwych formach. Dzieła dopełnią małe, pamiątkowe przedmioty, oprawione w delikatne ramki.

Do oszczędnego wystroju skandynawskiego salonu będzie pasować również ściana ozdobiona… niczym. Wyeksponowana tak, by widoczna była celowość takiego zabiegu, pomalowana białą farbą, wprowadzi do pomieszczenia spokój i harmonię.

Aranżacje ścian w stylu industrialnym – salon z pazurem

Na przeciwległym biegunie wystroju wnętrz znajduje się styl industrialny. Opiera się on na surowych, intensywnych w odbiorze dodatkach, które przywodzą na myśl elementy przemysłowe. Aranżacja ścian w industrialnym pokoju dziennym często zaczyna się już w momencie wykończenia mieszkania. Pasują tu okładziny imitujące prawdziwą cegłę lub beton, a nawet sprawiające wrażenie niewykończonej powierzchni. Mogą one stanowić dekorację samą w sobie lub być tłem dla prostych plakatów czy metalowych półek.

Na ścianach w klimacie przemysłowym korzystnie prezentują się różne rodzaje oświetlenia. Sprawdzą się proste lampy ze źródłem światła wzorowanym na żarówkach Edisona, skonstruowane z solidnych metalowych rurek. Dobrze będą wyglądać stare (lub stylizowane na takie) kinkiety, pochodzące z niedziałających już fabryk. Wrażenia lekkości industrialnej ścianie nadadzą z kolei neony, które możesz zamówić nawet w spersonalizowanej formie – z wybranym napisem lub wzorem.

Nowoczesne dekoracje na ścianach – idealne dopasowanie

Nowoczesne wnętrza są zdecydowanie najbardziej uniwersalne wśród trzech stylów, o których piszemy w tym artykule. Z reguły charakteryzują się prostymi formami, łagodną, skrupulatnie skomponowaną paletą barw i wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów – drewna, szkła czy kamienia. Aranżacja ściany w takim salonie powinna być przedłużeniem starannie zaplanowanego wnętrza. Obrazy i zdjęcia, które się na niej znajdą, warto skompletować pod kątem kolorystyki, aby nie wprowadzały do pomieszczenia chaosu. W takim wnętrzu dobrze będą wyglądać również duże lustra.

Posiadając salon o współczesnym wystroju można pokusić się o aranżacje obejmujące całą ścianę, jak na przykład drewniane lamele, czyli minimalistyczne listwy, tworzące wrażenie delikatnego „przepierzenia”. Dobrym pomysłem są też tapety, które na szczęście nie przypominają już, znanych wszystkich, przaśnych wzorów z zachodem słońca czy leśną ścieżką. Nowoczesne tapety dostępne na rynku to ogromny wybór eleganckich, subtelnych wzorów. 

Styl to dopiero początek – czym kierować się aranżując ściany w salonie?

Powyższe propozycje to tylko podpowiedzi, w jaką stronę warto iść, aby dekoracje ścienne dobrze komponowały się z resztą pomieszczenia. Więcej porad i pomysłów na aranżacje salonu znaleźć można na stronie https://sonito.pl/salon/ . Wykorzystaj podpowiedzi jako inspiracje do stworzenia własnej aranżacji, a potem wprowadź osobiste, charakterystyczne przedmioty i pamiątki. Kieruj się więc:

  • stylem, w jakim urządzony jest salon,
  • unikalnym gustem mieszkańców,
  • wspomnieniami, które chcesz przywołać,
  • pasjami, którym poświęcacie czas.

Tak zaaranżowana ściana będzie, pisząc wprost, wywoływać uśmiech na twarzy zawsze, gdy na nią spojrzysz. Dekoracje w salonie wprowadzą niepowtarzalny klimat, oddający osobowość i upodobania domowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Materac sercem sypialni – jak wybrać?

Sen jest bardzo ważny dla ludzkiego zdrowia.  Najważniejszym czynnikiem, który pozwala się człowiekowi wyspać, jest idealnie dobrany materac. Nie istnieje materac idealny, ponieważ każdy człowiek ma inne oczekiwania. Najlepszy materac…
View Post