Jak wybrać najlepszy stelaż do swojego łóżka?

Jak wybrać najlepszy stelaż do swojego łóżka?

Elementem mającym ogromny wpływ na komfort snu jest w szczególności stelaż (obok materaca). Stanowi on bowiem wsparcie dla wrażliwego kręgosłupa i jednocześnie podporę dla całego ciała. Jeśli nie zostanie prawidłowo dopasowany, to wówczas trzeba się liczyć z porannym bólem pleców czy zwiotczeniem mięśni. Na rynku znajdziemy stelaże do łóżek zróżnicowane pod kątem wielkości, materiału oraz zastosowanych udogodnień.

Rozmiar i materiał wykonania to podstawowe parametry

Stelaż jest stosunkowo prostą konstrukcją składającą się z listewek. Decydując się na jego zakup, należy najpierw położyć nacisk na idealne dopasowanie do łóżka. W przypadku dużych łóżek o szerokości co najmniej 180 cm i długości 200 cm znakomicie sprawdzą się dwa wąskie modele umieszczone obok siebie. Zagwarantuje to każdej z wypoczywających osób optymalną twardość oraz sprężystość.

Z kolei do łóżka 90×200 cm lub maksymalnie 140×200 cm lepiej jest wybrać model pojedynczy, który łączy w sobie atrakcyjną cenę z dobrymi właściwościami użytkowymi. Druga niezwykle istotna kwestia to oczywiście materiał, z którego stelaż został wyprodukowany.

Największą popularnością od lat cieszą się egzemplarze z drewna bukowego bądź brzozowego. Te pierwsze odznaczają się przede wszystkim wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, dobrą elastycznością i świetnym podtrzymywaniem materaca. Dlatego też dedykowane są osobom tęgim, ważącym do 150 kg. Z kolei brzozowe stanowią doskonały kompromis pomiędzy jakością a ceną (dla użytkowników o wadze do 90 kg).

Rodzaj osadzenia listew

Stelaże do łóżek oferują rozmaite rozwiązania w zakresie mocowania. Najtańsze modele nie posiadają uchwytów, a ich listewki połączone są ze sobą solidnym paskiem. Całość rozwija się po prostu na ramie bez konieczności przeprowadzania zaawansowanych czynności montażowych (co dla niektórych jest sporym ułatwieniem). Takie rozwiązanie nie jest zalecane z kilku powodów. Głównie dlatego, że końcówki poszczególnych listew nadmiernie ocierają się o ramę łóżka (ewentualnie przesuwają), co z czasem skutkuje jej niszczeniem i zapadaniem się samego stelaża.

Znacznie lepszą alternatywą są stelaże osadzone w specjalnych uchwytach z miękkiego tworzywa gumowego. Taki sposób mocowania efektywnie amortyzuje nieprzyjemne skrzypienie, a dodatkowo przedłuża żywotność konstrukcji i zapobiega jej przypadkowemu osuwaniu się z ramy. Jak by tego było mało, dzięki uchwytom stelaż optymalnie dostosowuje się do ciała.

Regulacja to z pewnością przydatna funkcja

Dostępne w sklepach stelaże do łóżek nierzadką posiadają precyzyjną regulację. Pozwala ona na dopasowanie położenia zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem, co przekłada się bezpośrednio na znaczne zwiększenie komfortu leżenia, poprawę w zakresie krążenia krwi i odciążenie kręgosłupa.

Omawiana funkcja okazuje się prawdziwym wybawieniem zwłaszcza dla osób, które z powodów zdrowotnych spędzają w łóżku długie godziny każdego dnia (obłożnie chorzy, ze złamaniami, seniorzy itp.). Dodajmy, że do wyboru jest regulacja ręczna albo elektryczna. Ta pierwsza polega na podnoszeniu nóg i głowy z wykorzystaniem tradycyjnych zapadek, natomiast druga opiera się na sterowaniu stelażem za pomocą dedykowanego pilota lub aplikacji zainstalowanej w mobilnym smartfonie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Meble na wymiar – krok po kroku

Meble na wymiar znakomicie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie liczy się dosłownie każdy metr dostępnej przestrzeni. Dzięki nim każde wnętrze stanie się wygodne, ergonomiczne, a co więcej idealnie dopasowane do…
View Post