Kupowanie zbyt dużej ilości rzeczy dla wielu z nas stało się wręcz normą. Niestety nie wpływa to dobrze nie tylko na stan naszego portfela, ale też na ekologię. Kupowanie i wyrzucanie przyczynia się do powstawania dużej ilości śmieci, a przez to i zanieczyszczeń. Dlatego warto zastanowić się nad zmianami w swoim życiu i np. zamiast wyrzucać uszkodzone rzeczy, można je po prostu naprawić. Dziś doradzimy Wam, jak naprawić uszkodzoną tapicerkę.
Jak naprawić tapicerkę – wszystko, co musicie wiedzieć na ten temat?
Uszkodzenia tapicerki często się zdarzają. Na skutek wieku dochodzi do przetarć, ale też rozcięć. Także pazurki piesków czy kotków mogą ją uszkodzić. Niestety zdarza się, że dziura zostaje wypalona papierosem. Wymiana mebli na nowe nie wchodzi tutaj w grę. Zdecydowanie lepiej po prostu ją naprawić. Na pewno przydadzą się igły z nićmi, szybki klej cyjanoakrylowy jest również niezbędny. Warto też postawić na pęsetę. Zacznijmy od usunięcia np. dziury. W przypadku tapicerki tekstylnej, w ty eko skóry konieczne będzie zacerowanie. Po prostu zszywamy dwa elementy używając do tego celu koloru nici najbardziej zbliżonego, a najlepiej takiego jak kolor tapicerki.
Jak usunąć dziurę po papierosie?
W teorii dziurę po papierosie możemy usunąć, cerując to miejsce. Ale takie rozwiązanie może nie być zbyt schludne. W tym przypadku pracę należy rozpocząć od oczyszczenia krawędzi i usunięcia wszelkich postrzępionych nici. Teraz czeka Was naprawdę precyzyjna praca. Potrzebować będziemy pęsetę oraz skrawek podobnego do tapicerki materiału. Wygładzamy go, a następnie podklejamy, stosując do tego celu klej cyjanoakrylowy. Teraz możemy już przejść do następnego etapu, czyli musimy przygotować materiał wypełniający. W tym przypadku należy zastosować kłębki materiału składające się z malutkich niteczek. Pewnie zastanawiacie się, jak go pozyskać. Jest to niezwykle proste. Trzeba tutaj zeskrobać delikatnie tapicerkę np. maszynką do golenia i już mamy drobne niteczki. Teraz na ten kłębek materiału nakładamy małą ilość kleju i umieszczamy w miejscu, gdzie powstała dziura. Czekamy aż wszystko wyschnie. Musimy jeszcze zadbać o końcowy efekt wizualny i tutaj zalecamy zastosowanie drobinek włókien, które po prostu przyklepujemy. Nadmiar możemy zaś usunąć pęsetą czy pędzlem.
Czy warto wymienić całą tapicerkę samodzielnie?
Samodzielna wymiana tapicerki nie jest prosta, ale możliwa. Trzeba tylko wybrać odpowiedni materiał tapicerski, a następnie przygotować fragmenty do obszycia na maszynie. Po odrysowaniu wykroju, wycięciu i dopasowaniu tapicerki, można przystąpić do uzupełnienia starego wypełnienia. Tutaj można użyć włókna kokosowego, które ma właściwości pochłaniania wilgoci i świetnie się sprawdza. Ponieważ jest twarde, trzeba je jednak zmiękczyć stosując specjalne narzędzie tapicerskie. Na górę wypełnienia można dodać watolinę, która zapewnia odpowiednią miękkość. Znajdujące się poniżej włókno gwarantuje sprężystość mebla. Oczywiście jeśli to konieczne trzeba wymienić sprężyny na nowe. Na końcu nakłada się i przytwierdza materiał tapicerski i gotowe. Jeżeli chcecie wykonać pikowania, to musicie wcześniej stworzyć podszewkę z wypełnieniem, a dopiero na nią nałożyć materiał tapicerski. Owa podszewka będzie posiadała przeszycia, pomiędzy które włożycie wypełnienie.
Jak naprawić skórzaną tapicerkę?
Oczywiście tapicerka kompletu wypoczynkowego może być wykonana ze skóry naturalnej. Wtedy w przypadku uszkodzeń nie warto wymieniać całej. Ten proces jest niezwykle skomplikowany, wymaga zastosowania procesu garbowania skóry i laik sobie z nim nie poradzi. Dlatego lepiej sięgnąć po zestaw naprawczy do tapicerki skórzanej. Jest to zestaw, który stosowany jest także do siedzeń skórzanych w samochodach. Specjalny preparat, zawierający sztuczną skórę stworzoną z żywic, wypełnia ubytki. Po jego wyschnięciu skórę można jeszcze zabezpieczyć specjalnymi preparatami zapobiegającymi pękaniu i płowieniu pod wpływem promieniowania UV. Aby wyrównać powierzchnię warto jeszcze uszkodzony fragment wyszlifować używając do tego celu papieru ściernego o drobnej gramaturze. Należy delikatnie szlifować powierzchnię, tak aby jej nie uszkodzić. Na samym końcu należy jeszcze pomalować ją farbą do skóry.