Drewniane półki do łazienki - czy to dobry pomysł

Drewniane półki do łazienki – czy to dobry pomysł?

Aranżacje wnętrz coraz częściej przewidują obecność drewna, jak się okazuje takie rozwiązanie może być zastosowane również w łazience. Jest to zazwyczaj niewielkie pomieszczenie, które może stać się jeszcze bardziej przytulne i eleganckie. Nie musi kojarzyć się tylko z jasnymi kafelkami i płytkami ceramicznymi, elementy drewniane mogą naprawdę odmienić to miejsce.

Drewniane półki do łazienki

Osoby sceptycznie nastawione do drewnianych elementów w łazience zarzucają często nietrwałość tego surowca. Zwłaszcza w pomieszczeniu, w którym jest mnóstwo wilgoci. Zdaniem niektórych drewniane półki do łazienki mogą po prostu spęcznieć i ulec uszkodzeniu pod wpływem wysokiej temperatury i unoszącej się pary wodnej. W dzisiejszych czasach nie jest to dobry argument, ponieważ wystarczy wybrać dobry surowiec lub zadbać o konserwację drewna. Przestrzegając najważniejszych zasad, można cieszyć się pięknymi meblami z drewna przez długie lata. Po pierwsze drewniane półki do łazienki nie powinny dotykać ściany i innych elementów umeblowania. Powodem jest to, że gromadząca się para wodna ulega skraplaniu i spływa po ścianach. Zatrzymuje się na drewnianych meblach, powodując ich niszczenie. Rozwiązaniem tego problemu jest więc zachowanie nawet kilkumilimetrowego odstępu i zapewnienie przewiewu. Kolejną radą na długoletnią wytrzymałość drewnianych półek do łazienki jest ich zabezpieczenie specjalnymi impregnatami. Chronią one drewno przed wchłanianiem wilgoci. Następnie powinno się położyć warstwę farby, ewentualnie lakieru dedykowanego drewnu. Wówczas nie ma szans, że choćby najmniejsze cząsteczki pary wodnej przedostaną się do drewna.

Wytrzymałość drewnianych półek w łazience

Drewniane półki do łazienki mogą mieć uszkodzenia mechaniczne, nawet niewielkie dziury i rysy wymagają naprawy. Zaniechanie tego obowiązku może skończyć się przedostawaniem wilgoci do środka struktury i w konsekwencji trwałym uszkodzeniem. Destrukcyjny wpływ na drewniane półki do łazienki ma także umiejscowienie w pobliżu źródeł ciepła, na przykład grzejnika. W łazience może się zdarzyć rozlanie wody, jeśli ma to miejsce na drewnianej półce, należy od razu wytrzeć ciecz, aby nie wchłonęła się. Ponadto całe pomieszczenie powinno być wentylowane, częste wietrzenie łazienki ma wpływ na żywotność drewnianych mebli. Czasami wystarczy zostawić otwarte drzwi lub okno po kąpieli, lub prysznicu. Jak więc widać drewniane półki w łazience to całkiem dobry i bezpieczny pomysł. Zalet jest bardzo dużo, wystarczy tylko pamiętać o najważniejszych zasadach dbania o takie elementy. Spośród drewnianych mebli można wybierać do woli, w końcu istnieją różne gatunki drewna, faktury i kolory. Wszystko można z góry określić w taki sposób, aby całość była harmonijna i idealnie skomponowana. Ten materiał można przecież swobodnie łączyć z płytkami, kamieniem i elementami ceramicznymi. Wśród kolorów najlepiej wyglądających z drewnem znajdują się beże, biel i szarości – ale inne propozycje nie są wcale wykluczane. Każdy powinien zdać się na swój gust i ogólne potrzeby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Dlaczego warto inwestować w dobre meble?

Skompletuj meble, które pozwolą użytkować każde pomieszczenie, zgodnie z jego przeznaczeniem. Jeżeli jesteś właścicielem mieszkania lub lokalu użytkowego, które przeznaczone będą na wynajem, wybór mebli do wnętrz ma istotne znaczenie…
View Post