Dobry Materac najważniejszy mebel w sypialni

Dobry Materac – najważniejszy mebel w sypialni

Wybór łóżka i materaca to niezwykle ważna sprawa. Na sen przeznaczamy kilka godzin dziennie i ma on istotny wpływ na nasze zdrowie. Dobierając materac i łóżko do sypialni, trzeba pamiętać o kilku ważnych czynnikach: twardości, wielkości i właściwościach prozdrowotnych. To wszystko wpływa na wygodę snu i codzienne funkcjonowanie. Lekarze są zgodni co do tego, że złe podłoże, na którym śpimy, może negatywnie odbić się na ludzkim zdrowiu.

Jakie łóżko i materac wybrać do sypialni

Spanie na materacu położonym na podłodze lub na bardzo niskim łóżku nie jest korzystne dla zdrowia. Po pierwsze, na podłodze znajdują się duże ilości kurzu i brudu, więc położenie na niej materaca jest sprzeczne z zasadami higieny i wręcz szkodliwe dla alergików.

Po drugie, jest to bardzo szkodliwe dla kręgosłupa, ponieważ uniemożliwia utrzymanie prawidłowego ułożenia ciała przy odpoczynku.

Po trzecie, niska wysokość łóżka lub położenie materaca na podłodze skraca czas użytkowania materaca. Za odpowiednią wysokość łóżka uznaje się około 40-50 centymetrów nad ziemią. Istnieje prosty sposób na to, aby sprawdzić, czy  łóżko plus materac są odpowiednie dla użytkownika: trzeba usiąść na brzegu i opuścić nogi w dół. Jeśli utworzą z podłogą kąt prosty,  to oznacza , że wysokość miejsca do spania jest optymalna. Wysokie łóżko niezbyt dobrze wygląda w małej sypialni.

Aby poprawić komfort snu, nieraz wystarczy wymiana materaca na produkt nowoczesny i dobrany do potrzeb zdrowotnych właściciela.

Różne rozmiary materacy

Wielkość materacy dobiera się do wielkości łóżka, np. materace 90×200 są idealne do łóżek dziecięcych, a materace 160×200 doskonale sprawdzają się w sypialni małżeńskiej. Materace 140×200 są godne polecenia jako nakładkowe na kanapy i wersalki oraz do węższych łóżek przeznaczonych do mniejszych sypialni. Kwestia, czy w przypadku pary lepiej wybrać jeden większy materac, czy dwa mniejsze, jest sprawą indywidualną – są zwolennicy każdego z tych rozwiązań. Najważniejsze, aby twardość materaca była dopasowana do wagi, bo tylko dzięki temu mamy zagwarantowany komfort w trakcie snu.

Materace do zadań specjalnych

Producenci oferują materace, które pomagają alergikom osiągnąć zdrowy sen oraz są wygodne dla osób ze schorzeniami kręgosłupa. Zapewniają podparcie całego ciała, sprzyjają odprężeniu i regeneracji. Posiadają kilka stref twardości, dzięki którym kręgosłup zachowuje prawidłowe ułożenie w trakcie snu. Najlepsze materace mają wkłady ułatwiające utrzymanie właściwej higieny podczas snu – neutralizują nieprzyjemne zapachy i hamują rozwój niebezpiecznych dla organizmu bakterii.

Dobrej jakości materac i łóżko to podstawa zdrowego snu. Naukowcy są zgodni co do tego, że spanie na wygodnym materacu pozytywnie wpływa na samopoczucie, poprawia stan zdrowia i łagodzi bóle kręgosłupa. Nowoczesne materace to produkty wysokiej jakości, których rodzaj można dopasować do oczekiwań i stanu zdrowia przyszłego użytkownika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like