Tkaniny na wsypy - jaka będzie odpowiednia

Tkaniny na wsypy – jaka będzie odpowiednia?

Sen jest niezbędny dla organizmu. W trakcie snu organizm regeneruje się i nabiera energii na kolejny dzień. Aby sen był komfortowy, musi być spełnionych kilka warunków: wygodne łóżko i materac, wywietrzony pokój, odpowiednia temperatura pomieszczenia, ograniczenie bodźców i miękkie kołdry i poduszki. Wpływ na jakość kołder i poduszek ma tkanina, z której zostały uszyte. A zatem jaka tkanina na wsypy?

Tkanina na wsypy – najlepsze na kołdry i poduszki

Poduszki i kołdry wypełnione są różnego typu wsadem. Sporo zwolenników mają poduszki i kołdry wypełnione pierzem lub puchem. Można je uszyć samodzielnie na dowolną wielkość. Aby puchowe poduszki były komfortowe, warto do ich użyć tkaniny na wsypy, które są dostępne w ofercie kilku najbardziej znanych producentów tkanin. Tkaniny na wsypy są dostępne w rozmiarach poduszek i kołder  40×40, 50×60, 70×80, 80×90, 140×200, 160×200, 180×200 oraz 220×200 w dwóch wariantach kolorystycznych: kremowym ze złotą bizą oraz różowym z białą bizą. Miłośnikom pierzyn producenci polecają  tkaniny na wsypy bez komór o rozmiarach 160×205 i 220×205.

Cechy tkanin na wsypy

Tkaniny na wsypy są pierzo- i puchoszczelne. Cechują się  odpowiednią przepustowością powietrza, co sprawia, że idealne dla osób, które pocą się w trakcie snu. Spełniają oczekiwania wymagających nabywców. Tkaniny na wsypy wykonane są z 100% bawełny o gęstym splocie. Produkt jest dodatkowo gładzony i woskowany. W celu uzyskania estetycznego wyglądu jest wykończony otoczką. Materiał można zakupić w sklepach internetowych.

Inlet – najlepsza tkanina na wsypy

Polecaną tkaniną na wsypy jest inlet. Posiada podwójne szycie oraz gotowe miejsce do wypełnienia na jednym boku, dzięki czemu można szybko uszyć swoją poduszką.  Tkaninę można wypełnić dowolnym wsadem i wykonać kołdrę lub poduszkę odpowiadającą wymaganiom użytkownika. Inlet jet bardzo gęstą tkaniną bawełnianą o splocie skośnym atłasowym lub płóciennym. Jest to materiał woskowany i silnie gładzony, co zapewnia najwyższym komfort w użytkowaniu.

Inlet to tkanina na wsypy, która uniemożliwia przedostawanie się piór i pierza na zewnątrz. Tkanina wsypowa ma gramaturę od 105 do 190 gramów na metr kwadratowy.  Najczęściej występuje w kolorze różowym i białym. Do kupienia są także tkaniny na wsypy surowe, to znacznie niebarwione, które używane są do produkcji mebli z naturalnym wypełnieniem z pierza.

Rodzaje tkanin wsypowych na kołdry

Pierwszym z nich jest przepikowana wsypa, szyta systemem ciepłego szwu. Zaletą tkaniny jest łatwiejsze napełnianie wsypy, ponieważ po napełnieniu komora zamykana jest ona automatycznie przy pomocy  zapadki. Drugi wariant to wsypa w wersji pierzyny nieposiadająca pikowania. Biza wykończeniowa jest nie tylko ozdobą, ale także dodatkowym uszczelnieniem.

Tkanin na wsypy nie powinno się chlorować, wybielać, ani suszyć. Kołdry, które są z nich szyte, lepiej przewietrzyć i rozwieść. Tkaniny na wsypy są trwałe, staranie wykonane i dają pewność, że szyte z nich kołdry lub poduszki będą służyły i dawały piękne  sny przez wiele lat.

Problemy ze snem – czy odpowiada za nie kołdra i poduszka?

Problemy ze snem dotyczą bardzo wielu osób i mają różne podłoża. U niektórych źródłem problemu jest stres, depresja lub inne zaburzenia emocjonalne. Są też osoby, które cierpią na alergie, zespół niespokojnych nóg lub przypadłości, które powodują silny ból, nie pozwalający w nocy zasnąć.

Niezależnie jednak od tego, czy jesteśmy w grupie osób, które zmagają się z problemami ze snem, czy nie, warto jest zadbać o nasz komfort spania. Możemy to zrobić, zaczynając od wybrania jak najlepszych materiałów na kołdry i poduszki.

Na rynku dostępne są różne rodzaje poduszek i kołder, jednak często osoby z alergią lub po prostu takie, które cenią sobie jak największy komfort spania, decydują się na wykonanie poduszki samodzielnie, krok po kroku.

W tym celu najczęściej używa się wsypów, na przykład ptasiego puchu, wypełnień poliestrowych lub kulek silikonowych oraz tkaniny na wsypy, jedną z popularniejszych tkanin tego rodzaju jest Inlet, nazwa, która często funkcjonuje jako hasło do krzyżówki przy definicji „tkanina na wsypy”.

Czy warto samodzielnie robić poduszkę i kołdrę?

Odpowiedź jest oczywista – warto! Trzeba jednak liczyć się z tym, że może to nas kosztować nieco więcej, niż zwykły komplet pościeli zakupiony w sklepie, na pewno będziemy musieli poświęcić trochę czasu, by stworzyć naszą pościel, jednak efekt na pewno nas zadowoli.

Sami robiąc poduszkę i kołdrę, możemy dobrać odpowiednią wsypę , czyli taki, który nie będzie nas uczulał. Osoby cierpiące na bezsenność często stosują specjalne wsypy obciążające do kołder, które relaksują i sprawiają, że zasypianie jest szybsze i łatwiejsze. Mamy wgląd w to, co znajduje się w naszej pościeli, nie musimy zatem martwić się, że coś może nam zaszkodzić.

Czego potrzebujemy do uszycia własnej pościeli?

Przede wszystkim musimy zastanowić się, jaką wsypę zastosujemy. Mogą być to ptasi puch lub tworzywo sztuczne hipoalergiczne. Wsypy można zakupić w sprzedaży internetowej lub stacjonarnie w sklepach krawieckich lub z wyposażeniem sypialni.

Kolejny niezbędny element to oczywiście tkanina na wsypy.  Niezwykle ważny jest dobór odpowiedniej tkaniny, czyli takiej, która nie przepuści pomiędzy włóknami drobnych elementów wsypy. Tkaniny wsypowe mogą różnić się gramaturą i konstrukcją. Można również spotkać się z podziałem na tkaniny wsypowe na poduszki oraz na kołdry.

Wśród popularniejszych tkanin na wsypy można wyróżnić Inlet, czyli bardzo gęstą tkaninę bawełnianą, która przyjmuje gramaturę od 105 do 190 g na metr kwadratowy. Im większa gramatura, tym mniejsza przepustowość puchu.

Zapewne każdy z nas spotkał się z poduszkami, z których wychodzą pióra, nie jest to wcale przyjemne, zwłaszcza gdy zaplączą się w pościeli podczas spania, dlatego przy naturalnych wsypach najlepiej zastosować jak największą dostępną gramaturę.

Tkaniny na wsypy mogą być delikatnie barwione, na przykład na kolor łososiowy, szary lub kremowy. Czerwona tkanina na wsypy lub taka w kolorze czarnym, lub innych ciemnych barwach jest dostępna na rynku, jednak nie jest zalecana ze względu na chemiczną ingerencję barwników do tkanin.

Przy kupowaniu odpowiedniego produktu zostaniemy również postawieni przed wyborem tkanin przepikowanych lub bez pikowania. Te pierwsze są łatwiejsze w wypełnianiu, więc będą odpowiednie dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z wypełnianiem pościeli.

Tkanina na wsypy – główne cechy

Warto wiedzieć, że nie można sobie wziąć dowolnej tkaniny i potraktować ją jako materiału na wsypy. Tkanina na wsypy np. Inlet to  materiał puchoszczelny, przewiewny i  gładki, idealny do wykorzystania w produkcji kołder i poduszek. Zwykle jest podwójnie podszyta.

Można kupić zarówno tkaninę na wsypy na metry bieżące lub też już przygotowane poszewki o określonych wymiarach. Ta druga opcja pozwoli zaoszczędzić sporo czasu, natomiast pierwsza będzie przydatna, gdy będziemy chceli wykonać komplet pościeli na przykład o niestandardowych wymiarach.

Pranie tkaniny na wsypy

Nie zaleca się wystawiania tkanin na wsypy na działanie silnych detergentów i wody. Choć są to materiały wytrzymałe, pod wpływem środków chemicznych i wilgoci, mogłyby stracić swoje właściwości. Dlatego producenci oraz doświadczeni klienci polecają, aby tkaniny na wsypy regularnie wietrzyć, a nie prać.

Dzięki temu nie wystawimy ich na działanie chloru, nie zniszczą się one także w trakcie procesu suszenia. Wietrzenie elementów pościeli wykonanych na bazie tkaniny na wsypy to bezpieczniejsza metoda, która przede wszystkim nie zniszczy nam pościeli. Ochroni też samą wsypę przed zniszczeniem.

Własnoręcznie wykonana pościel to duży krok w kierunku poprawy warunków i higieny snu. Dzięki naturalnemu wypełnieniu, będziemy lepiej się wysypiać, a co za tym idzie, będziemy bardziej wypoczęci.

Odpowiednio dobrana, gładka i miękka tkanina na wsypy to materiał przewiewny, dzięki czemu nie straszne nam będą wahania temperatur w nocy. Nasz sen nie będzie przerywany przez naglącą potrzebę odwrócenia nagrzanej poduszki na chłodną stronę.

Nie zapominajmy również o ogromnej satysfakcji, z którą będzie wiązało się stworzenie własnego kompletu pościeli. Nadaje się on świetnie także na prezent dla najbliższych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like