Jak urządzić wnętrze w stylu glamour?

Jak urządzić wnętrze w stylu glamour?

Glamour to bez wątpienia styl śmiały i pełen blasku. Niektórzy uznają glamour za styl kiczowaty inni zaś cenią go sobie za elegancję i blichtr.

Narodziny stylu glamour

Glamour to blask, splendor i bogactwo. Termin ten nabrał na znaczeniu w okresie Złotej Ery Hollywood, kiedy na srebrnym ekranie królowały opowieści o członkach klasy wyższej, prezentujących się w wytwornych kreacjach, a za tło opowieści służyły im ekskluzywne wnętrza, pełne przepychu i kosztownych akcesoriów. Bardzo szybko opowieść srebrnego ekranu o bogactwie przeniosła się na czerwony dywan, a stamtąd do amerykańskich domostw. Dziś glamour stał się popularnym wyborem stylistycznym, a także niekoniecznie drogim. 

Wnętrze glamour

Aby urządzić wnętrze w stylu glamour należy podążać za kilkoma prostymi regułami dekoratorskimi:

  • dobór barw – glamour najczęściej posługuje się barwami królewskimi: purpurami, fioletami, butelkową zielenią i odcieniami różu. Blask złota i srebra wspaniale uzupełnia wnętrze natomiast pamiętajmy, iż ich nadmiar nie jest wskazany. Oczywiście, to od nas zależy w którą stronę zmierzymy w tym stylu: możemy wybrać ciemną, wyrazistą, barokową paletę wspomnianych barw królewskich, lub obrać kierunek lżejszy, paryski szyk, który osiągniemy stosując paletę beżu, szarości i błękitów;
  • faktury, materiały – wybieramy śmiałe i połyskliwe: satyny, atłasy, welury, sztuczne futra. Wśród zestawianych faktur pożądany jest kontrast: matowe, zamszowe wykończenia komponujemy z połyskliwymi powierzchniami. Grube futra w postaci narzuty na łóżko czy dywaniku łączymy z delikatnymi satynami i jedwabiami, bądź wysokim połyskiem minimalistycznego mebla;
  • meble i dodatki – glamour lubi meble w stylu barokowym, często spotykany jest w tych wnętrzach nowoczesny barok – uproszczone formy XV-wieczne wykonane z plastiku z wysokim połyskiem. Sprawdzą się tu również szklane powierzchnie: ciężką, zamszową kanapę możemy zestawić z kryształowym połyskiem i lekkością szklanego stolika. Połyskliwe, barokowe lampy i żyrandole wyznaczą oś pomieszczenia. W stylu glamour powraca się też do tych mniej używanych i nawet nieco zapomnianych przedmiotów jak szezlongi, podnóżki, toaletki czy ozdobne kinkiety;
  • czego unikać – wnętrze glamour nie znosi przypadkowości i bałaganu. Każdy dodatek i mebel ma swoje miejsce, a ponieważ wiele z nich sama w swojej formie jest bujna, unikajmy rozstawiania na nich bibelotów i innych drobiazgów. Bogate formy tonujmy tymi minimalistycznymi, połysk złota – matowymi, spokojnymi barwami. Pod okazałym żyrandolem powinien znajdować się prosty w formie stolik kawowy. Tylko w ten sposób zachowamy elegancję wystroju.

Pamiętajmy też, że w tym stylu oświetlenie i dobór lamp gra ogromną rolę.  Lampy glamour to przede wszystkim kryształowe kandelabry i kinkiety, a także barokowe lampki z tworzyw sztucznych.

Salon

Salon w stylu glamour cechuje klasycystyczna symetria, której oś najlepiej wyznacza bujny, kryształowy żyrandol w stylu nowoczesnym bądź nawiązującym do tradycyjnych kandelabrów. Warto wyposażyć nasz salon w stylu glamour w zamszową sofę w pudrowym bądź żywym, ciemnym kolorze, jak śliwa, morska zieleń czy purpura. 

Sypialnia

W sypialni możemy zdecydować się na ciemny, zmysłowy wystrój, bądź lekki paryski szyk. Ten pierwszy osiągniemy stosując się do palety “królewskiej”, drugi zaś przy użyciu écru, błękitów i bieli. W obu przypadkach koniecznym elementem będzie łoże z dużym, ozdobnym wezgłowiem i  kinkietami po każdej z jego stron. Bujne wezgłowie można zastąpić ozdobną tapetą u szczytu łóżka. Pamiętajmy, aby to bogate centrum naszej sypialni stonować elementami transparentnymi, gładkimi bez deseniu. 

Łazienka

Łazienka w stylu glamour to najczęściej wolnostojąca wanna i francuski szyk inspirowany Marią Antoniną. Obowiązkowym elementem będzie lustro w ozdobnej ramie, może być z motywami roślinnymi. Charakterystyczne są też nietypowe rozwiązania, swoista luksusowa wygoda, przełamująca stereotypowe myślenie o wyposażeniu łazienki, czyli na przykład piękny, wygodny fotel. Przy lustrze nie może zabraknąć oświetlenia glamour w postaci kinkietów lub plafonów.  

Jadalnia

Jadalnia, często połączona z salonem, to przede wszystkim piękny stół: szklany, metalowy, z tworzyw sztucznych oczywiście matowy bądź na wysoki połysk. Do kompletu dobierzmy krzesła tapicerowane lub plastikowe. Zastawa może być pozłacana lub srebrzona, na stole niech miesza się fasetowane szkło z blaskiem metali. 

Styl Glamour nie musi być kiczowaty, stworzenie wnętrza w tym stylu wymaga starannie wyważonej elegancji i umiejętności zastosowania kontrastu oraz doboru dodatków. To pałacowa elegancja na miarę współczesnego człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like