Najwęższy dom na świecie

Najwęższy dom na świecie

Kiedy pytamy kogoś, o czym marzy, co chciałby w życiu osiągnąć, najczęściej słyszy się odpowiedź, że chciałby wybudować dom, w którym jego rodzina będzie szczęśliwa i będzie mieszkała w bardzo dobrych warunkach. Duża przestrzeń to świetne miejsce do zabawy.  Jest też grupa osób, która lubi kameralne, małe przestrzenie i chce zamieszkać w wąskim budynku. Najwęższy budynek świata jest w Polsce,  w Warszawie.

Nietypowy pomysł na mieszkanie

Mikromieszkania stały się w Polsce dość popularne ze względu na niską cenę wynajmu w stosunku do standardowych mieszkań w centrach największych miast. Powierzchnia mieszkania wahająca się od 14 do 20 m2 interesuje głównie osoby samotne, pracujące więcej czasu niż zakłada etat, które mieszkanie traktują jak nocleg. Fenomen najwęższego domu na świecie   polega na tym, że maksymalna szerokość pomieszczenia to 1,5 m. W tym domu można przebywać w ciągu dnia, pracować i normalnie funkcjonować. Jest toaleta zintegrowana z prysznicem. W kuchni znajduje się  płyta kuchenna na dwa garnki i jednokomorowy zlew. W salonie jest stolik z dwoma siedzeniami oraz worek wypełniony kulkami, który pełni funkcję sofy. Do sypialni wchodzi się po drabinie. Umieszczono tam łóżko, stolik do pracy i krzesło.

Najważniejsze informacje o najwęższym domu w Polsce

Najwęższy dom na świecie  to Dom Kereta, który powstał w 2012 roku na warszawskiej  Woli, na rogu Żelaznej i Chłodnej. Instalacja została zaprojektowana jako pracownia dla izraelskiego pisarza Etgara Kereta i przeznaczona na miejsce działań kulturalnych. Dom został otwarty  20 października 2012 w obecności pisarza. Na pomysł nietypowego budynku wpadł  architekt Jakub Szczęsny, siedząc w ogródku pobliskiej klubokawiarni Chłodna 25. Szczelina między dwoma budynkami stała się inspiracją do stworzenia oryginalnego budynku.

Ciekawostki o szczelinie

Szczelina między budynkami na Chłodnej 22 i Żalaznej 74 to symbol historyczny. Obok kamienicy znajduje się miejsce, gdzie w czasie wojny znajdowała się kładka łącząca małe i duże getto. Konstrukcję domu stanowi stalowy szkielet, a elewacja wykonana jest z poliwęglanu. Frontową ścianę zabezpiecza siatka ze stali. Najwęższy dom na świecie  ma ściany wykonane z płyt warstwowych, które chronią przed utratą ciepła i są ognioodporne. Do najwęższego domu w Polsce wchodzi się od strony podwórza. Dom ma przeszklony dach.  Do salonu wchodzi się przez klapę w podłodze, po metalowych schodach.

Najwęższy dom na świecie  można za opłatą zwiedzać w określone weekendy. Możliwość zobaczenia  tak wąskiego mieszkania przyciąga tłumy.  W domu mieszkało już ponad 40 artystów z różnych krajów. Najwęższy dom na świecie  to znakomita promocja polskiej architektury i sztuki użytkowej. Na świecie jest kilka bardzo wąskich budynków,  które pełnią funkcje mieszkalne. Zamieszkują w nich ludzie na co dzień. Warto wiedzieć, że najwęższą kamienicą w Polsce jest budynek przy ulicy Kanonia 20/22, która pochodzi z XVIII wieku i została odrestaurowana po wojnie. Ma niecałe 2 metry szerokości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego

Budownictwo ze względu na swoje znaczenie dla gospodarki i życia społecznego jest ujęte w szereg norm prawnych, których przestrzeganie trzeba kontrolować. Robi to Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, który jest organem…
View Post