Posiadanie kominka z płaszczem wodnym nie jest już przywilejem, lecz raczej obowiązkiem gospodarnego właściciela domu. Jego specyficzna, dość prosta konstrukcja, wysoka wydajność, a także niska cena montażu, to najważniejsze argumenty przemawiające za jego instalacją. Podobne zdanie na jego temat ma również wielu specjalistów z branży, którzy doceniają go przede wszystkim za jego prostotę, ale też wysoką sprawność.
Niestety kominek kominkowi nigdy nie jest równy. Wręcz przeciwnie – nawet wśród wielu modeli z płaszczem wodnym, występują bardzo istotne różnice. Ich uproszczona klasyfikacja nie jest możliwa, podobnie zresztą jak ich łatwe dostosowanie do (najczęściej) istniejącej już instalacji grzewczej. Co zatem warto wiedzieć przed ich zakupem i na jakie kwestie należy zwrócić uwagę?
Konstrukcja kominka z płaszczem wodnym – najważniejsze informacje
Kominek z płaszczem wodnym to specyficzna konstrukcja, która działa na podobne zasadzie, co piec centralnego ogrzewania. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, mamy do czynienia z paleniskiem, znajdującym się wewnątrz zbiornika z wodą. Jego rozpalenie pozwala ogrzać przepływającą w jego wnętrzu wodę, aczkolwiek szybkość tego procesu będzie oczywiście zależna od mocy samego paleniska.
Jak wykorzystać zagrzaną w ten sposób ciecz? Możliwości są dwie! Pierwsza z nich to włączenie jej w obwód systemu grzewczego (grzejników), dzięki którym zgromadzone w niej ciepło będzie oddawane – podobnie jak w instalacjach c.o. do wnętrza domu. W drugim wariancie istnieje możliwość wykorzystania tej wody wyłącznie w celach użytkowych (kąpiel, mycie naczyń itd.), aczkolwiek instalacja ta wymaga już zainstalowania osobnego bojlera.
Jaki kominek z płaszczem wodnym wybrać?
Dobór odpowiedniego kominka do potrzeb danego budynku nie jest prosty i wymaga przeanalizowania kilku istotnych kwestii:
- powierzchni ogrzewanych pomieszczeń i – ewentualnie – ich kubatury,
- zastosowania systemu automatyzacji wykorzystania ciepła (sterowniki),
- roli, jaką kominek z płaszczem wodnym ma odgrywać w domowej instalacji grzewczej,
- współistnienia z innymi układami grzewczymi, które wykorzystują odrębne paliwa i technologie spalania,
- zastosowania systemów izolacji termicznej, które wydatnie zmniejszają zapotrzebowanie budynku na energię cieplną.
Moc pomieszczenia a wybór kominka – co warto wiedzieć?
Jaki kominek z płaszczem wodnym wybrać dla określonego budynku? Przyjęło się, że dla nowych konstrukcji (budownictwo energooszczędne) 1 kW mocy kominka wystarcza do ogrzania około 10 metrów kwadratowych powierzchni. W przypadku wnętrz nieocieplonych, w których „aż roi się” od mostków cieplnych, wartość ta może spaść nawet dwukrotnie. Oznacza to, że każde 5 metrów kwadratowych tak zaprojektowanego wnętrza, będzie wymagać dodatkowego 1 kW mocy kominka.
Co ciekawe, na rynku można znaleźć kominki o bardzo szerokim spektrum dostępnej mocy. W typowym, nowoczesnym budownictwie energooszczędnym, wystarczy kominek o mocy dochodzącej do 10 kW. W ofercie wielu producentów można jednak znaleźć i takie modele, których moc wynosi nawet 30 i więcej kW! Konstrukcje te wyróżniają się oczywiście dość dużą kubaturą, ale też ogromną powierzchnią wymiany cieplnej.
Jaki kominek wybrać? Oto kilka porad praktycznych!
Przy wyborze układu z płaszczem wodnym, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na grubość ścianek płaszcza wodnego. Najlepiej, jeśli wykonany jest on z co najmniej 4 mm blach, dzięki czemu ryzyko jego przepalenia jest bardzo małe. Wybierając odpowiedni model należy też pamiętać o zastosowanym do jego produkcji materiale, którym powinna być wysokogatunkowa stal. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia wykorzystywanego tu paliwa, gdyż jego kaloryczność i pozyskiwana z niego temperatura, również ma wpływ na trwałość i koszty utrzymania kominka.
Wreszcie przy wyborze odpowiedniego modelu, warto też zwrócić uwagę na bardziej prozaiczne kwestie, takie jak rozmiar okienka i doprowadzenie powietrza. Zbyt duże okienko (zwłaszcza w małym pomieszczeniu) znacznie przyspiesza wypromieniowanie ciepła, co oczywiście może przełożyć się na duży dyskomfort cieplny. Ważne jest też, by kominek posiadał zewnętrzną instalację doprowadzającą ciepło (z zewnątrz budynku), której pracę można w wygodny sposób regulować za pomocą wewnętrznego pokrętła.
Kominek z płaszczem wodnym – uwagi dotyczące montażu
1. Kominek powinien być montowany już na etapie wznoszenia budynku. Dzięki temu koszty jego instalacji znacznie spadną, co oczywiście przekłada się na opłacalność całej inwestycji.
2. Istotną zaletą kominków z płaszczem wodnym, jest możliwość ich podłączenia do już istniejącej sieci centralnego ogrzewania. Ze względu na fakt, że kominki z płaszczem nie różnią się (jeśli chodzi o zasadę działania) od typowego kotła c.o., ich montaż również nie będzie kosztowny.
3. Kominek może być wykorzystany zarówno jako główne lub też pomocnicze źródło ciepła. W tym drugim przypadku może mieć ono postać np. ogrzewania podłogowego, które nie wymaga podłączania energii elektrycznej.
4. Instalacja kominka z płaszczem wodnym może zostać wyposażona w zestaw czujników regulujących temperaturę, aczkolwiek nie zaleca się implementacji takiego układu z innymi systemami grzewczymi.
Kominek z płaszczem wodnym – ile to kosztuje?
Koszt zakupu samego kominka z płaszczem wodnym, wynosi – w zależności od modelu – od 3 do nawet 5 tysięcy złotych. W związku z tym, że jest to cena wyłącznie samego wkładu, konieczne jest również doliczenie do tej kwoty kosztu zakupu obudowy (od 1000 do 3500 złotych). W związku z tym, że własnoręczne zamontowanie kominka raczej nie wchodzi w grę, konieczne będzie wynajęcie fachowców, którzy „wezmą” od 1000 do nawet 3000 złotych. Jak łatwo policzyć, sumaryczna cena takiej inwestycji, wyniesie od kilku, do nawet 11 tysięcy złotych. Co ważne – kwota ta może jeszcze wzrosnąć, chociażby ze względu na konieczne przeróbki!
W przypadku zainwestowania w kominek z płaszczem wodnym cena może wydawać się dość wysoka. Należy jednak pamiętać, że wciąż jest ona niższa, niż koszt nabycia wielu alternatywnych systemów grzewczych.